Fukuşima Nükleer Santralinin Suyunu İçti

Japon kabinesinin sözcüsü Yasuhiro Sonoda, radyasyon sızıntısı olan Fukuşima nükleer santralinden getirilen suyu içti.

DÜNYA .
fukuşima nükleer santralinin suyunu içti

Sonodo'nun bu eylemi, Fransa'da yayımlanan ve Fukuşima nükleer santralinden okyanusa rekor seviyede radyasyon sızdığını öne süren rapora cevap olarak yorumlandı.

Televizyonlardan canlı yayınlanan bir basın toplantısı sırasında gazeteciler, Sonoda'dan suyun sağlığa zararlı olmadığını kanıtlamasını istedi.

Bunun üzerine, Sonoda mart ayındaki büyük depremde zarar gören nükleer santralden gelen bir bardak suyu içti.

Sonoda'nın suyu içerken gergin olduğu ve ellerinin titrediği görüldü.

Sonoda'nın içtiği su, Fukuşima'daki iki reaktörün soğutma havuzundan getirildi. Bu havuzlardaki sular, tarımsal sulama gibi amaçlar için kullanılmadan önce arıtılıyor.

Suyu içtikten sonra açıklama yapan Sonoda, "Arıtılmış suyu içmek, güvenli olduğunu doğrulamak anlamına gelmez. Kamuoyuna bilimsel veri sunmak en doğru yol olacaktır" dedi.

Japon hükümeti ayrıca, santralin güvenli olduğunu kanıtlamak için 12 Kasım'da Fukuşima'ya bir basın turu düzenleneceğini duyurdu.

TOKYO VALİSİ DE MUSLUK SUYU İÇMİŞTİ

Japonya'daki deprem ve tsunami felaketinin ardından Tokyo Valisi de geçtiğimiz mart ayı sonunda musluk suyunda radyasyon olmadığını göstermek için düzenlediği basın toplantısında bir bardak su içmişti.

FRANSA: JAPONLARIN AÇIKLADIĞININ 20 KATI RADYASYON SIZDI

Fransa'nın Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü’nün araştırmasına göre, Mart ayındaki deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketi nedeniyle büyük hasar gören Fukuşima nükleer santrali, okyanuslara bugüne kadar tespit edilen en yüksek miktarda radyasyon bulaştırdı.

Kurumun önceki gün yayımladığı rapor, Fukuşima santralini işleten Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) şirketinin açıkladığının aksine, okyanusa 20 kat daha fazla radyoaktif sezyum 137 karıştığını öne sürdü.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fukuşima Nükleer Santralinin Suyunu İçti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.