Videoda 'Çakma Ladin' İddiası!

Usame Bin Ladin’in Pakistan’daki evinde ele geçirildiği açıklanan video tartışma yarattı. Görüntülerdeki altı çelişki var.

DÜNYA .
videoda çakma ladin iddiası!

ABD yönetiminin, Pakistan’ın Abbotabat bölgesinde düzenlenen baskınla öldürülen Usame Bin Ladin ile ilgili çelişkileri sürüyor. Ladin’in öldürüldükten sonra çekilmiş fotoğrafını ve cenaze videosunu yayınlamayı reddeden Beyaz Saray, onun yerine 54 yaşında ölen dünyanın 1 numaralı teröristinin, evinde bulunduğu iddia edilen 5 videoyu dünya basınına dağıttı. Ancak dağıtılan bu videolar, tartışmayı dindirmekten çok daha da alevlendirdi.

İŞTE O VİDEO!..

Videoların 4’ü Ladin’i dünyaya yayınladığı video kayıtları için prova yaparken gösteriyor. Sonuncu videoda ise bir battaniyeye sarınmış bir görüntü içerisindeki El Kaide lideri televizyon seyrediyor. Bulunduğu oda izbe bir görüntüde. Televizyon 37 ekran ve hemen yanında bir uydu alıcısı görünüyor. Ekrandaki menüde ise “Favoriler” yazısı tepede görünüyor ve altında da Ladin’in favori listesindeki kanallar listeleniyor. 1’inci sırada El Cezire bulunuyor, onu BBC Arapça, El Arabiye ve Deustche Welle Arapça gibi kanallar izliyor.

Uydu hizmetinin Pakistanlı bir şirketten alındığı anlaşılıyor. Bu görüntülerle ilgili internet forumlarında ateşli tartışmalara sebep olan çelişkilere gelince;

Videodaki 6 çelişki

1 FBI’in resmi sayfasında Usame Bin Ladin için hazırlanan profil bilgilerinde El Kaide liderinin solak olduğu belirtiliyor. Ancak Ladin olduğu iddia edilen kişi görüntülerde televizyon kumandasını sağ eliyle tutarak kanal değiştiriyor. Hangi solak insan kumandayı sağ eliyle kullanır? Ladin'in görüntüleri yayılandı.

2 Ladin, her kanal değiştirdiğinde ekranda kendisiyle ilgili bir görüntü beliriyor. Bu nasıl oluyor?

3 Görüntüler önceden kaydedilmiş video dosyaları olsa, ekranda neden bir televizyon menüsü var?

4 Menü çelişkisi gözardı edilse bile odada zaten video oynatıcı bulunmuyor, sadece uydu alıcısı var.

5 Ladin, hep sol arkasından çekilmiş halde görünüyor. Yüzünü özellikle gizliyor gibi bir hali var.

6 Parmak izi gibi hayat boyunca hiç değişmeyen kulakları daha önce görülen Ladin videolarıyla hiçbir benzerlik göstermiyor.

CIA üretimi video
Tüm bu çelişkiler ışığında videonun El Kaide liderini zavallı ve kendi görüntülerini izlemekten hoşlanan yüksek egolu bir kişi gibi göstermek isteyen CIA’nın üretimi olduğu iddia ediliyor. Komplo teorisyenlerinin bu alandaki en önemli kozu ise geçtiğimiz yıl Washington Post gazetesinde çıkan bir haber. Gazete, CIA’nın Ladin’i Müslüman dünyasında rezil etmek için bilgisayar teknolojisiyle bir video ürettiğini, görüntülerde El Kaide liderinin “dostlarıyla” bir ateşin etrafında oturup içki içerken görüldüğünü yazmıştı.

Washington Post’a göre, bu video CIA çalışanları arasında dağıtılmasının ardından “dünya basınına servis edilmesi durumunda ABD’nin başının belaya gireceği endişesiyle” rafa kaldırıldı. Böyle bir videoyu bilgisayar ortamında hazırlama yeteneğine sahip olan CIA’nın benzer bir tekniği son görüntüler için de yapmış olabileceği belirtiliyor.

Kulak parmak izi gibidir değişmez

Ladin’in gerçek fotoğrafıyla videodaki görüntüsünde kulaklar birbirinden çok farklı. Oysa kulak parmak izi gibi, hayat boyunca değişmiyor.

Bir çelişki de TV’deki görüntüde. TV’de favori kanalların listesi var. Ancak her kanal değiştirdiğinde ekrana kendisi geliyor.

CIA’DEN LADİN OLMAMA OLASILIĞI: ‘11.8 katrilyonda bir ihtimal’

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) uzmanları, El Kaide lideri Usame bin Ladin’den alınan DNA örneklerinde ve kimlik tespitinde kullanılan diğer testlerde yanılma riskinin 11,8 katrilyonda bir olduğunu açıkladı. Uzmanlar, önce cesedin fotoğraflarının Bin Ladin canlıyken çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığını ve daha sonra DNA örneği alındığını ve bunun Bin Ladin’in ailesinden alınanlarla karşılaştırıldığını belirtti. Bu temellerde yapılan testlerde yanılma riskinin 11,8 katrilyonda bir olduğu ifade edilerek Seals komandoları tarafından öldürülen kişinin Bin Ladin olduğundan şüphe duyulmadığı kaydedildi.

Vatan
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Videoda 'Çakma Ladin' İddiası!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.