Türkleri savundu diye tutuklandı

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri, Kazak Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların toplama kamplarında zorla tutulmasına karşı çıkan aktivist Serikcan Bileşoğlu, Kazakistan'da tutuklandı.

DÜNYA .
türkleri savundu diye tutuklandı

Kazakistan’ın Almatı kentinde, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskılarına karşı kamuoyunu uyarmak ve Çin’in toplama kamplarında tutulan etnik Kazakların serbest bırakılması için kampanya yürüten tanınmış bir Kazak aktivist Serikcan Bileşoğlu Kazakistan yönetimince tutuklandığı bildirildi.

Bileşoğlu’nun eşi Leila Adilzhan’ın (Leyla Adilcen) The Associated Press’e telefonla verdiği bilgiye göre  Atajurt Kazak İnsan Hakları Fedaileri Gurubu’na bağlı avukatlık grubu kocası Serikzhan Bilash’in tutuklandığını ve Kazakistan’ın başkenti Astana’ya götürüldüğünü söyledi. Kendisine bu bilgileri kocası Serikcan’ın bir polisin telefonunu kullanarak kendisine pazar sabahı bildirdiğini söyledi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi’nin haberine göre, Adilzhan, ayrıca “Beni aradığında çok şok oldum, tek bir kelime söyleyemedim Hükümetimizin onu Çin’e teslim edeceğinden çok endişe ediyorum. Serikcan’ın Başkanlığını yaptığı Atajurt’un ofislerinin de Kazakistan Güvenlik güçlerince arandığı ve daha sonra da mühürlenerek kapatıldığını de belirtti.

Doğu Türkistan’da yaklaşık bir milyondan fazla Uygur Türkleri, Kazak Türkleri ve diğer etnik azınlıkların Çin’in toplama kamplarında gözaltında tutulması, komşu Kazakistan’da duyarlı bir konu olarak gündemini koruyor.

Atajurt İnsan Hakları Gurubu Çin’in Toplama kamplarında gözaltına alınanların akrabalarını destekledikleri için geçen yıl öne çıkmıştı. Bu gurup ayrıca batı ülkelerinin Büyükelçiliklere ve Birleşmiş Milletlere mektuplar yazarak konuyu gündemde tutuyor ve akrabalarının sevdiklerini arayan yüzlerce kişiyi himaye ederek sahipleniyor. Onlara tanıklık yaptırarak ifşa, şikayet ve anlattıklarını kamu oyu ile paylaşıyordu.

Videolu masaj yayınlayan Serikcan Bileşoğlu” kendisinin “etnik nefreti kışkırtmak” ile suçlandığını ve Astana polisi tarafından gözaltında tutulduğunu söyledi.

Atajurt İnsan hakları Fedaileri Derneğinin avukatı olan Aiman ​​Umarova, Astana’da göz altında tutulan müvekkili Bilaşoğlu ile görüşmek ve kendisini savunmak ve temsil etmek üzere yola çıktığını söyledi ve bu gözaltına alma olayının “ Tamamen siyasi bir amaç”olarak nitelendirdi.

Umarova, ayrıca “Bilaşoğlu’nun Çin’in bölgedeki Toplama kamplarında tuttuğu Kazak halkına ve diğer Müslümanlara desteğiyle bağlantılı olduğu kesindir. Kazakistan Çin arasındaki ilişkileri bozmak istemiyor”dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı bu konudaki sorularını cevaplandırmaktan kaçınarak ” bu konuda yorumda bulunmanın daha erken olduğunu “de bildirdi. Bilaşoğlu’nun sosyal medyada yayınlanan mesajında bu göz altı durumunun “geçici olabileceğini tahmin ettiğini ” mesajına eklediği bildirildi.

  •  
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkleri savundu diye tutuklandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.