Mualla Uydu Yücel Kimdir?

Eski Türk tarihi Profesörü Mualla Uydu Yücel'in Biyografisi..

DÜNYA .
mualla uydu yücel kimdir?

Mualla Uydu Yücel, 25 Temmuz 1966 tarihinde Giresun'un Bulancak ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu ve aynı yıl bitirdiği bölümün Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992 yılında "Türk-İslam Bütünleşmesi"adlı tezle yüksek lisansını tamamladı.  

1993-95 yılları arasında Rusça öğrenmek ve doktora konusunda kaynak çalışması yapmak amacıyla  Kazakistan'ın Almati şehrinde bulundu. 1998'de "İlk Rus Yıllıklarında Türkler" başlıklı doktora çalışmasını tamamladı. 2000'de Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. 2007 yılında Doçent olan Mualla Hanım, 2011 senesinde ise Profesör olarak görevine devam etti.

Makaleleri Bizim Gergef, Türk Kültürü, Genç Akademi, Güney Doğu Avrupa Araştırmlaraı Dergisi, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Dergisi, İÜ Tarih Dergisi, İlmi Araştırmalar Dergilerinde, TDV İslam Ansiklopedisi'nde The Turks, Türkler, Osmanlı Öncesi ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Esnaf ve Ekonomi Seminerikitaplarında yayımlandı. 1995 yılında Türk-İslam Bütünleşmesi adlı kitabı yazdı. 

Mualla Uydu Yücel, halen İstanbul Üniversitesi Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında çalışmalarına devam etmektedir. Zaman zaman yurt dışı eğitim seyahatlerine çıkan Mualla Uydu Yücel hem kendi çalışmaları hem yönettiği Doktora ve Yüksek Lisans tezleri ile öğrencilerini yetiştirmeye devam etmektedir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mualla Uydu Yücel Kimdir?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.