Merkel'e özgürlük ödülü verilecek

Franklin D. Roosevelt adına dönüşümlü olarak her yıl Hollanda ve ABD'de dağıtılan 'Dört Özgürlük Ödülü'nün bu sene Almanya Başbakanı Angela Merkel'e verilecek.

DÜNYA .
merkele özgürlük ödülü verilecek

ABD'nin eski başkanlarından Franklin D. Roosevelt adına dönüşümlü olarak her yıl Hollanda ve ABD'de dağıtılan 'Dört Özgürlük Ödülü'nün bu sene Almanya Başbakanı Angela Merkel'e verileceği bildirildi.

Roosevelt Vakfı Başkanı ve Zeeland eyaletinin Valisi Han Polman, yaptığı açıklamada, Merkel'e ödülünün 21 Nisan 2016 tarihinde vakıf merkezinin bulunduğu Middelburg şehrinde takdim edileceğini duyurdu.

Merkel'in, Avrupa Birliği'ndeki ekonomik krizle mücadelede üstlendiği önemli rol, Ukrayna'daki sorunun diplomatik yollardan çözümü ve bölgedeki gerilimin düşürülmesi için yaptığı çaba, İslam karşıtı PEGIDA hareketinin yükselişi karşısında gösterdiği liderlik ve sığınmacı krizinin çözümüne yönelik çabalarından dolayı bu ödüle layık görüldüğü kaydedildi.

Dönüşümlü olarak bir yıl Roosevelt'in ailesinin geldiği yer olan Hollanda'nın Middelburg'da, bir yıl da ABD'nin New York kentinde dağıtılan ödül, eski ABD Başkanı'nın 1941 yılında ABD Kongresi'nde dile getirdiği 'düşünce, inanç, vicdan ve güvenli şekilde bir arada yaşama özgürlüğü' konusundaki düşüncelerinin yaşatılması amacıyla veriliyor.

1982 yılından bu yana dağıtılan ödülleri daha önce John F. Kennedy, Hollanda Kraliçesi Juliana, Jimmy Carter, Nelson Mandela, Malala Yusufzay ve Kofi Annan gibi isimler aldı.

(AA)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Merkel'e özgürlük ödülü verilecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.