Savaşın 'zarif ve onurlu kadını'

Kuşatma altındaki Saraybosna'da çekilen fotoğrafıyla savaşın sembol isimlerinden biri haline gelen Meliha Varesanovic, zarafeti ve onurlu duruşuyla Bosna kadınını temsil ediyor.

DÜNYA .
savaşın zarif ve onurlu kadını

Bosna'daki savaşın sürdüğü 1994 yılında, kuşatma altındaki Saraybosna'da çekilen fotoğrafıyla savaşın sembol isimlerinden biri haline gelen Meliha Varesanovic, savaş şartlarında gösterdiği zarafetle "gururlu" Bosna kadınını temsil ettiğini söyledi.

Ayağında topuklu ayakkabıları, üzerinde elbisesi ve boynunda takılarıyla adeta podyumda yürüyen bir mankeni andıran fotoğrafıyla o dönem dünya kamuoyunda geniş yankı bulan Varesanovic, savaş günlerinde dahi ara vermeden çalışmaya devam ettiği belediyedeki işinden kısa süre önce emekli oldu.

Fotoğrafın Nisan 1994'te belediyedeki işinden eve dönerken çekildiğini söyleyen Varesanovic, "savaşın ortasında zarif kadın" temalı bu fotoğrafın çekildiğinden haberi dahi olmadığını ifade etti.

Varesanovic, İngiliz foto muhabiri Tom Stoddart'ın çektiği fotoğrafın yayınlanmasından yıllar sonra adresine, kapağında kendi resminin bulunduğu dünyaca ünlü bir derginin gönderildiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaş boyunca Saraybosna'daydım ve çalışmaya devam ettim. O gün de işimden evime dönüyordum. Etrafımızdan askerlerin olmasına, sık sık patlamaların yaşanmasına alışmıştık. O gün de bir patlama oldu. Biraz duraksadım ve yola devam ettim. Benim için sıradan bir gündü. O an olağanüstü bir durum fark etmedim. Fotoğrafın çekildiği yerden geçerken savaş sırasında Saraybosna'da bulunan Tom Stoddart benim fotoğrafımı çekmiş. Bundan yıllar sonra haberim oldu."

Varesanovic, "Fotoğrafın çekildiği dönemde annemi kaybetmiştim. Annemin bana bıraktığı en büyük miras, ne olursa olsun hayata devam etmek ve başım yukarıda yürümekti. Ben de öyle yaptım" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Savaşın 'zarif ve onurlu kadını'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.