Trump muhafazakar seçmene oynuyor

ABD'de başkan aday adaylarından Trump'ın Müslümanlara yönelik sözlerini değerlendiren ABD'li akademisyenler, Trump'ın muhafazakar seçmene oynadığı konusunda aynı fikirdeler.

DÜNYA .
trump muhafazakar seçmene oynuyor

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkanlık yarışına giren iş adamı Donald Trump'ın Müslümanların ülkeye alınmamasına yönelik sözleri medyada en çok gündem oluşturan konu olurken, ABD'li akademisyen, avukat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ciddiye alınmaması gereken Trump'ın muhafazakar seçmene şirin gözükmek için böyle bir söylemde bulunduğunu düşünüyor.

California eyaletine bağlı San Bernardino kentinde önceki hafta meydana gelen terör saldırısına ilişkin konuşurken 'Müslümanların ülkeye alınmaması' çağrısında bulunan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından emlak zengini Trump, ABD medyasını meşgul etmeye devam ediyor.

Uluslararası medyada da geniş yer bulan 'yaptığı çıkış' karşısında tüm eleştirilere kulaklarını tıkayan Trump, dün de sözlerinin arkasında durdu. Kendi partisinin üst düzey isimlerinden gelen tepkileri de 'umursamadığını' ifade eden Trump, ABD'li siyasiler, akademisyenler, avukatlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden de büyük tepki gördü.

'Trump, İslam karşıtlarının doğru adayı'

AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal, ABD'nin değerleriyle uyuşmayan Trump'ın beyanının anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

'Trump'ın Müslümanlar için sarf ettiği sözler daha çok takip ettiği politikanın gereğidir' diyen Cemal, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kendisinin öfke uyandıran beyanı ABD anayasasına aykırı olduğu gibi sorumsuzca ve bu ülkenin kurulduğu değerlere ters. ABD özgürlüğün, yeni hayat kurma hayalinin peşinde olan göçmenlerin ülkesi olagelmiştir. Onun sözlerini ciddiye almamak gerekir. Başkanlık yarışının devam ettiği, siyasi kampanyaların yapıldığı günlerdeyiz. Trump'tan çok daha zeki, ABD'nin savunduğu değerleri bilen insanlar var. Trump'ın sorumsuzluk kokan bu sözleri Amerikan halkından olumsuz karşılık görecektir.'

'Trump, anayasal mevzuatın ve ABD'nin prensiplerinin aksine, siyasi çıkarı için böyle konuşuyor' ifadesini kullanan Cemal, Trump'ın İslam karşıtlarınca desteklendiğine de vurgu yaptı.

Ülkedeki Müslüman karşıtlığının her geçen gün artarak kaygı verici boyutlara ulaştığına işaret eden Cemal, bunun da seçim kampanyalarına yansıdığını kaydetti.

Cemal, 'İslam karşıtlarının, ABD'nin değerlerini savunurken bir yandan da İslam ve Müslümanlar aleyhine hareket edecek doğru adayı buldukları bir gerçek. Bu noktadan bakıldığında İslam'a karşı olanlar kazanıyor ve diğer kazanan da terör örgütü DAİŞ. Çünkü DAİŞ, onların medyada görmek istediği Müslümanların aleyhinde olacak materyalleri kendilerine eylemleriyle sunuyor ve bu da Amerikan halkının zihnine yerleşiyor' tespitinde bulundu.

'Başkumandan olacak kapasiteye sahip değil'

Sivil toplum kuruluşu Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu'nun (ADAMS) Mütevelli Heyeti Başkanı Rizwan Jaka da Trump'ın sadece Müslümanlardan değil aynı zamanda Yahudi ve Hristiyan toplumundan da ciddi tepki aldığını belirtti. Jaka, 'ABD'nin başkumandanı olacak kapasiteye sahip olacak biri değil. Ancak bu söylemleriyle iyi reyting alıyor, insanları eğlendiriyor ve sansasyonel biri. Komik bir insan. Çok da ciddiye almamak lazım' diye konuştu.

'Trump'ın kullandığı dil DAİŞ'e yarıyor'

ABD ve Avrupa'da dinler tarihi dersleri veren Luther Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Todd Green de ABD'de San Bernardino saldırısı sonrasında konuşulmaya başlanan 'terör' söyleminden Trump'ın yararlanmak istediğine dikkati çekti.

Green, Trump'ın sarf ettiği sözlerin DAİŞ'e yaradığının altını çizerek, 'Donald Trump'ın kullandığı dil DAİŞ'e bir hediye gibi. Bu tam da DAİŞ'in Avrupa ve Batı dünyasında Müslümanların karşılaşmasını istediği bir durum ve Trump da DAİŞ'in bu konuda vermek istediği mesajı doğruluyor' değerlendirmesinde bulundu.

Evanjelistlerden destek arıyor

Terörizme Karşı Özgür Müslümanlar Koalisyonu'nun (FMC) başkanlığını da yapan The Nawash Hukuk Bürosu avukatı Kamal Nawash, Trump'ın seçilmesi halinde bile beyanını hayata geçirmesine Amerikan yasalarının müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

ABD anayasasının 5'inci ve 14'üncü düzenlemelerinin insanların ırk ve dinine yönelik serbestlik tanıdığını, yasaların farklı dinden ve milletten insanların haklarını koruduğunu kaydeden Nawash, 'Bu nedenle Trump'ın sözleri beni hiç endişelendirmiyor' ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi Parti'nin içinde çok sayıda başkan aday adayının yarış içinde olduğuna vurgu yapan Nawash, 'Trump gibi başkan adayları da Müslümanları kendilerine karşı tehdit olarak gören Yahudi gruplar ve evanjelistlerden medet umdukları için böyle bir söylemin içindeler' dedi.

'Muhafazakar seçmene şirin gözükmek istiyor'

ABD'nin başkenti Washington'da göçmenlik üzerine çalışan Saltzman & Evinch Hukuk Bürosu'nun ortağı Efe Poturoğlu da Trump'ın başkan seçilse bile söylemini icraata dökemeyeceğini dile getirdi.

'Trump, dünkü söylediklerini bugün Başkan seçilse bile yapamaz; önerdiği şeyler Anayasa'ya, özellikle 14'üncü düzenlemeye ve federal kanunlara aykırı. Bunları gerçekleştirmesi mümkün değil' diyen Poturoğlu, bu kanunların da hemen öyle değişebilecek yasalar olmadığını söyledi.

Poturoğlu, Trump'ın söylediğini gerçekleştiremeyeceğini kendisinin de bildiğini belirterek, 'Kendisi başkan seçilse bile bunları yapamayacağını biliyor ama şu anki seçim atmosferinde Cumhuriyetçi ve özellikle muhafazakar seçmene şirin gözüküp oylarını alabilmek adına bu söylemi kullanıyor' diye konuştu.

Siyasilerden tepki yağdı

Donald Trump'ın Müslümanlara yönelik sözleri hem Beyaz Saray'dan hem de birçok siyasiden tepki aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Trump'ın önceki gün yaptığı açıklamada ifade ettiği 'Müslümanların ABD'ye alınmasının yasaklanması' yönündeki talebi, 'Cumhuriyetçi adayı başkan olarak görev almaktan men edecek bir söz' olarak nitelendirdi. Earnest, 'Donald Trump'ın dün söyledikleri kendisini başkan olmaktan eder' dedi.

Milyarder iş adamının beyanına Cumhuriyetçi Parti içinden ve Demokrat Parti'den de büyük tepkiler geldi.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Trump'ın önerisini 'ahmakça' olarak değerlendirdi ve 'Hayatımda böyle şey görmedim' diye konuştu.

Partinin başkan aday adaylarından Lindsey Graham, Trump'ın sözlerinin kınanması gerektiğini belirterek, 'Trump'a 'cehenneme kadar yolun var' deyin' dedi.

Partinin diğer aday adaylarından Jeb Bush ise 'Donald Trump'ın akli dengesi yerinde değil. Politika önerileri ciddi değil' yorumunda bulundu.

Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Hillary Clinton da Trump'ın sözleri için 'Bu, kınanması gereken, ön yargılı ve ayrımcı' ifadesini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Trump muhafazakar seçmene oynuyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.