ABD basınındaki Türkiye imajına isyan etti

Türkiye'de yaşayan ABD'li tarihçi McConnel, ABD basınındaki Türkiye'ye ilişkin haber ve yorumları eleştirdi.

DÜNYA .
abd basınındaki türkiye imajına isyan etti

Master ve doktorasını Sabancı Üniversitesi'nden alan ve Idaho doğumlu olan Dr. Adam McConnel 16 yıldır Türkiye'de yaşıyor.

Memleketi ABD'nin basın yayın organlarındaki Türkiye imajına isyan eden tarihçi, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"SESSİZ KALSAM ONAYLAMIŞ OLURDUM"
Türkiye hakkında doğru fikir sahibi olmak isteyen yabancıların Türkçe bilmesi ve geniş bir gazete-televizyon yelpazesini takip ederek buralardan "gerçeklik tanelerini" ayıklaması gerektiğini anlatan Adam McConnel, "Yazdıklarım, tanıklığım, belki bazı uluslararası medya organlarındaki editörlerin Türkiye'deki muhabirlerinin kaynaklarını sorgulamasına yol açar diye umuyorum" dedi. Öğrenci olarak geldiği Türkiye'de 16 yıldır yaşayan ve Türkçeyi gazetelerden öğrenen Türk tarihi araştırmacısı McConnel, uluslararası basında yer alan Türkiye haberleri ve yorumlarını "tek yanlı" diye nitelendirdi.

"Bildiği Türkiye ile dünya basınında yer alan olumsuz Türkiye imajı arasındaki farklılıktan" rahatsız olduğunu belirten McConnel, "Sessiz kalırsam bu yazılanlara onay vermiş olurum diye düşündüm" diye konuştu.

"YABANCI GAZETECİLER KİMDEN BİLGİ ALIYOR"
Türk basınının dışarıda yeterince tanınmadığını ifade eden McConnel, "Hangi gazetenin, hangi siyasi görüşü yansıttığını bilmiyorlar" dedi. McConnel, tecrübesine dayanarak Türkiye'yi tanımak isteyen yabancılar için 'Türk basınını anlamak' başlıklı bir rehber hazırlayıp yayımladığını kaydetti.

Yabancı muhabirlerin genellikle Türkçe ve Türkiye tarihini bilmediği vurgulayan McConnel, "Peki bilgiyi nereden alıyorlar? İşte bu nokta önemli. Tabii ki İngilizce bilen Türklerden bilgi alıyorlar. Türkiye'de İngilizceyi iyi bilen insanlar kimler? Kimler söz gelimi New York Times'ın bir muhabiriyle tanışabilecek statüde? Cevap belli: Üst veya üst-orta sınıf. O insanlar hangi okullardan mezun oldular, hangi eğitimden geçtiler, tahmin edilebilir. Özel eğitim gördüler, dil öğrendiler. Genellikle de belli siyasal görüşle mezun oldular. Yabancı muhabirler, gazeteciler bu insanlarla tanışıyorlar, onlardan bilgi alıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMİN DIŞ BASINA YANSIMASI
Uluslararası basının Türkiye'deki genel seçime yaklaşımını "skandal" olarak nitelendiren McConnel, "New York Times'dan Guardian'a kadar son derece kötümser ve saldırgan bir yaklaşımı tercih ettiler. Hayali hilelerden veya kesinlikle gerçekleşmeyecek diktatörlük senaryolarından bahsettiler. Bu, en hafif ifadeyle adaletsizlikti. Umarım seçimin sonuçlarından Türkiye'de demokrasinin ne kadar güçlü, sağlam olduğunu anlamışlardır" diye konuştu. New York Times'ın seçim sonrası yayımladığı yazılarda da Türkiye ile ilgili son 1 yıldır yoğun şekilde yaptıkları suçlamaları yinelediklerini anlatan McConnel, "Tek fark şu, bu defa 'demokrasi kazandı' diyorlar. Hedefte yine Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Son 14 ayda New York Times Erdoğan'la ilgili 11 başyazı yayımladı" şeklinde konuştu.

"NEW YORK TİMES MUHABİRİ SANKİ TÜRKİYE'DE İÇ KARGAŞA YAŞANACAKMIŞ GİBİ HABER YAPIYOR"
New York Times muhabiri Tim Arango'nun da seçimin ardından bir makale yayımladığını belirten McConnel, "Karamsar bir başlıkla, sanki Türkiye, seçim sonucu yüzünden iç kargaşayı yaşayacakmış havası veren bir yazıydı" dedi.

"NEW YORK TİMES SANKİ AK PARTİ SEÇİMDE HİLE YAPIYORMUŞ GİBİ VERİYOR"

New York Times'ta yer bulan bir diğer yazıda da "Oy ve Ötesi" hareketi üzerinde durulduğunu anlatan McConnel, "Yazıda sanki Türkiye'nin seçim sistemi AK Parti tarafından hileyle yönlendiriliyor da, Oy ve Ötesi bunu engelliyor havası veriliyor. Yazıyı sonuna kadar okuyanlar ise Oy ve Ötesi gönüllülerinin seçimde herhangi bir hile görmediğini ancak öğrenebiliyor" diye konuştu.

"NEW YORK TİMES'IN EN OLUMLU HABERLERİNDE BİLE KUŞKULAR VARDI"

McConnel, New York Times örneği üzerinde özellikle durmasının gerekçesini de bu gazetenin dünya basınında tuttuğu yerin önemine işaret ederek açıkladı. Uluslararası basının Erdoğan ve AK Parti hakkında hiçbir zaman yüzde yüz olumlu bir tutum takınmadığını anlatan McConnel, "En olumlu yazılarda bile satır aralarında şüpheler dile getirildi, kuşkular ekildi. Konjonktür gereği, ABD'deki Neoconlar AK Parti'yi siyasal bir örnek gibi sunarak kullanmak istediler. Ama hiçbir zaman yüzde yüz 'Erdoğan ne güzel bir lider, AK Parti ne güzel, ne demokratik parti' demediler. 2009'dan sonra ise 'Demokrattılar, liberaldiler, totaliter, otoriter oldular' demeye başladılar" diye konuştu.

"ABD BASINIYLA İLGİLİ CİDDİ ŞÜPHELERİM VAR"

"16 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. Diliyle, tarihiyle bildiğim, gündelik olarak basınını takip ettiğim bir ülke Türkiye" ifadelerini kullanan McConnel, "Artık ABD basınında başka ülkelerle ilgili olarak yer alan haber yorumlar hakkında ciddi şüphelerim var. Türkiye'deki durum bu kadar farklı yansıtılıyorsa, Çin, Rusya, Mısır… gibi ülkeler de yanlış tanıtılıyor olabilir diye düşünmeye başladım" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DEKİ GAZETELER SİYASALLAR"

Türk basınının da objektif olmadığını ifade eden McConnel, "Ama Türk medyasının objektif olmamasını nedeni siyasi baskı değil. Yurt dışındaki gazeteler de yüzde yüz objektif değiller. Bu, tabii ki sadece bir ideal. Ama bu ideale yaklaşmaya çalışıyorlar. Türkiye'deki gazetelerin bu ideale yaklaştığını düşünmüyorum. Genelde siyasallar" diye konuştu.

"TÜRK BASINININDA HERHANGİ BİR AHLAKİ STANDART YOK"

"Türk basınında herhangi bir ahlaki veya profesyonel standart yok" diyen McConnel, siyasal görüşlere göre haber yapıldığını savundu. Türkiye'de gazete okuru olmanın kendisi için de bir yerden sonra problemli hale geldiğini anlatan McConnel, "Sadece yarısı doğru olan haberleri okumaktan bıktım. Daha dürüst, objektif gazete aradım. Bulamadım. Bence objektif gazete isteyen bir kitle var ama ortada örnek olmadığı için başka gazeteleri okumak, TV'leri izlemek zorunda kalıyor."

"TÜRKİYE'DE BASINA BASKI YOK"

"Türkiye'de basına karşı devletten gelen, sistematik bir baskı yok" diyen McConnel, "Halbuki yurt dışında sansür denildi mi, bunun devletten gelen sistematik bir şey olduğu düşünülüyor. Yazılarımda, Türkiye'de durumun böyle olmadığını anlatmaya çalıştım. Türk basınında herkes her istediğini yazıyor. Gazetelere bakın, her şey var. Bu arada etik dışı şeyler de yazılıyor. Aslında anarşik bir durum var. Kural yok" ifadelerini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD basınındaki Türkiye imajına isyan etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.