ABD Irak'a asker gönderiyor

Obama, terör örgütü IŞİD ile mücadele eden Irak güvenlik güçlerini eğitmek için ilave 450 askerini Enbar vilayetine gönderme kararı aldı.

DÜNYA .
abd ıraka asker gönderiyor

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Obama'nın IŞİD'i zayıflatıp yok etmeye yönelik kapsamlı stratejisi kapsamında, örgüte karşı yürütülen kampanyayı genişletmek için ilave eylem kararları aldığını duyurdu.

Earnest, "Başkan Obama, sahadaki ortaklarımızın kapasitesini ve etkinliğini artırmak için, ek 450 civarında ABD askerinin Iraklı güvenlik güçlerinin eğitilmesi, onlara danışmanlık ve yardım hizmetinin sunulması için Enbar vilayetinin doğusundaki Taqaddum askeri üssüne gönderilmesini onayladı" ifadesini kullandı.

Obama'nın bu kararı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin isteği ve ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in tavsiyesinin ardından aldığını belirten Earnest, danışmanlık hizmeti sunacak yeni birimin, Iraklı yetkililerin komutası altında yerel güçlerin de aralarında bulunduğu Iraklı güvenlik kuvvetlerinin Enbar vilayetinin doğusunda IŞİD'e karşı operasyon planlama ve yapma yeteneklerini güçlendirmek için çabalayacağını kaydetti.

Earnest, şu anda Irak'ta dört eğitim merkezinde ABD ve koalisyon güçlerinin 9 binden fazla ülke askerini eğittiğini ve 3 bininin de eğitimlerine devam edildiği ifade ederek, yeni gönderilecek ABD askerlerinin muharip rol üstlenmeyeceğinin altını çizdi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD Irak'a asker gönderiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.