Libya'da yeni başbakan görevi devraldı

Libya'da, geçici meclis Milli Genel Kongre'nin ülkenin yeni Başbakanı olarak seçtiği Ahmet Maatik, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını açıkladı.

DÜNYA .
libyada yeni başbakan görevi devraldı

Ahmet Maatik, Başbakanlık Konutu'nda düzenlediği basın toplantısında, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını söyledi. Yönetim devir tesliminin açıklandığı toplantıya Sini, katılmadı.

Başbakanlık Konutu'nda ilk toplantılarını yaptıklarını belirten Maatik, "Bugün Bingazi'de olanlara üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Bingazi, terörle karşı karşıya kalırken havadan da bombalandı. Hükümet olarak ilk işimiz bütün gücümüzle terörle ve aşırı gruplarla mücadele olacak" dedi.

"Eğer terörle mücadele devletten bağımsız yapılırsa bu sorunları daha da büyütür" ifadesini kullanan Maatik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya'nın çevre ülkeler için endişe oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz. Hükümetimiz 25 Haziran'da yapılacak parlamento seçimlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için çaba gösterecek. Aynı zamanda yönetimimiz sırasında krizden etkilenen halkımızın yaralarını saracağız."

MGK'nın, mart ayında Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekmiş ve geçici olarak bu göreve Savunma Bakanı Abdullah es-Sini getirilmişti. Abdullah es-Sini, parlamentodan güvenoyu alan Ahmet Maatik'in seçiminde şaibe olduğunu iddia ederek, görevi yeni Başbakan Maatik'e devretmeyi reddetmişti.

MGK Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ise Sini başbakanlığındaki hükümetin, "güvenliği temin etme konusunda" başarısız olduğunu savunarak, "Sini, ülkede güvenliği sağlayamadı, kamu malının büyük ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Görevi bir an önce seçilmiş Başbakan Maatik'e vermesi gerekiyor" açıklamasında bulunmuştu.

Dört eski bakan Kahire'ye geldi

Öte yandan Abdullah es-Sini başkanlığındaki Libya geçici hükümetinden 4 bakanın yer aldığı bir heyetin akşam saatlerinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldiği bildirildi.

Kahire Uluslararası Havalimanı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 4 bakanın yanı sıra birtakım üst düzey yetkili Kahire'ye geldi. 

Özel uçakla Kahire'ye gelen Libya heyetinin ziyaretine ilişkin daha önce bir açıklama yapılmamıştı. Ziyaretin süresi veya amacına ilişkin henüz bir bilgi alınamadı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Libya'da yeni başbakan görevi devraldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.