İnternette Sözlük Furyası

İnternet üzerinden yayın yapan interaktif sözlüklerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki bu sözlükler ne işe yarıyor, hangi ihtiyaca cevap veriyor?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
internette sözlük furyası

Sözlükçülerle kısa kısa...


Ekşisözlük yazarı scissorshands:

On5yirmi5: Ne zamandan beri ekşi sözlük yazarısın?

scissorshands: 8 yıldır.

On5yirmi5: Sence ekşi sözlüğün farkı nedir?

scissorshands: içerik olarak bir kalite farkı yok
ama ilk olmasından dolayı ulaştığı şöhret rağbeti arttırıyor
bu yüzden diğer sözlüklere oranla daha zengin bir kaynak olabiliyor.

On5yirmi5: Artık “sözlük yazarları” diye bir kavramsallaştırma var. Nedir bu kavramın karşılığı?

scissorshands:  Evet var. Sözlük jargonunda suserdir hatta bu. Sözlük yazarlığının artık bir kimlik haline geldiği doğru. Bu da popülerleşmesinin bir sonucu aslında. Benim içinse böyle bir tanım yok. Kendimi sözlük yazarı olarak tanımlamıyorum.

On5yirmi5: İnternet sözlüklerinin geleceğini nasıl görüyorsun? Sence bu fikir kendi kendini tüketecek mi ya da bundan başka bir şekle doğru evrilecek mi?

scissorshands: Kısa vadede bir yere evrileceğini ya da tükeneceğini düşünmüyorum. Gazete, radyo vs. ne ise ekşi sözlük formatı da bence kendine bu şekilde bir yer edindi. Hatta bir dil haline geldi. Buradan daha başka bir yere gideceğini düşünmüyorum. Çünkü başından itibaren -ki bu on yıl demek oluyor- genişleyerek, gelişerek, sivriliklerini törpüleyerek tam bir popüler merkez oldu ve bana göre doğal sınırlarına ulaştı, gelişimini tamamladı.

***

İtüsözlük yazarı g o d:

On5yirmi5: İtü Sözlük’ün Ekşi Sözlük’ten farkı ne?

g o d: itüsözlük ve ekşi sözlük arasındaki farkı birçok şekilde tanımlamak mümkün. Örneğin, aranılan şey İtüsözlük'teki yazarlar tarafından daha objektif olarak yazılır ama Ekşisözlük'te yazarlar olaylara daha sübjektif olarak bakarlar. Okuyanlar da böylece bilgiye daha dolaylı fakat daha eğlenceli şekilde ulaşmış olurlar. İtüsözlük'ü okuyanlar ise bilgiye daha ansiklopedik biçimde ulaşırlar.

On5yirmi5: Bir üniversitenin adını taşıyan sözlüklerin yapısal farklılıkları oluyor mu?

g o d: Bir üniversitenin adını taşıyan bir sözlüğün diğerlerinden epey farkları vardı zamanında ama gün geçtikçe ve popülerliğini artırdıkça diğerlerine yaklaşmaya başladı. Mesela itüsözlük ilk kurulduğunda kampüs dışından girilemeyen bir internet sitesiydi. Ama şimdi öyle değil.

On5yirmi5: Sözlükler arası yazar transferi diye bir şey var mı?

g o d: Öyle bir şey duymadım. Ama daha popüler olan ekşi sözlükte ortalama üzerinde bir yazar olup, diğer sözlüklere bu referans ile giderseniz, diğer sözlüklerde yazar olmanız daha da kolay olabilir diye düşünmüyor değilim. :)

***

Ekşi Sözlük yazarı mabl:

On5yirmi5:  ne kadar zamandır ekşi sözlüktesiniz?

mabl: Yazar olarak 1,5 yıldır, okur olarak 5-6 yıldır sözlükteyim.

On5yirmi5:  başka sözlüklerle de irtibatınız var mı? yazdığınız ya da üye olduğunuz yerler?

mabl: Daha önce Privatesözlük ve kousözlük'te yazmıştım, ama uzun süredir yazmıyorum ve takip etmiyorum.

On5yirmi5:  sözlük yazarları dünyaya, olaylara, nesnelere nasıl bir gözle bakıyor?

mabl:  Sözlük yazarları asla genellenecek bir kitle değil. Çeşitliliğin bolluğu nedeniyle tek bir sözlükçü tanımı yapmak; şöyle bakıyorlar, böyle düşünüyorlar demek mümkün değil. Sözlüğün ilgimi çeken yanı mizahi yönü, o yüzden salt mizah yazan yazarları takip ediyorum genelde. Onları bir nebze tanımlayabilirim: Hayatı, dünyayı, olayları, nesneleri fazla ciddiye almadan, ama müthiş gözlemler yaparak yaşayan kişiler. Hayatla, ciddi sayılan her şeyle dalga geçebilmeleri beni çeken yönleri. Ama bunlardan çok daha fazla sayıda ciddi yazar var, onlar için yorum yapamayacağım.

On5yirmi5: Sizce internet sözlüklerinin bu kadar popüler olmasının nedeni ne olabilir? hangi ihtiyaca cevap veriyor interaktif sözlükler?

mabl:  Yazma ihtiyacı sanırım. Okunduğunu bilerek yazma ihtiyacı. Yazdıkça daha popüler olma, popüler oldukça daha çok yazma... Bu şekilde birbirleriyle besleniyorlar sözlükler ve yazarları. Bunun dışında, ismini duyurmak, sadece bilgi vermek, paylaşmak, dalga geçmek, sadece eğlenmek, sosyalleşmek vs. gibi birçok amaçla yazanlar da var. Tüm bu ihtiyaçları karşılıyor sözlükler.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İnternette Sözlük Furyası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • suser Çarşamba, 11:33

    gerçekten güzel bir dosya olmuş, artan sözlük furyasını anlama adına başvurulabilir kaynak. emeğinize sağlık

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.