İsveçli firma çalışanlarına çip takıyor! Sebebi bakın ne?

İsveç merkezli bir şirket, kabul eden çalışanlarının derisinin altına çip yerleştirmeye başladı. Peki, kimlik kartlarını ortadan kaldıran bu çipler nasıl çalışıyor?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
isveçli firma çalışanlarına çip takıyor! sebebi bakın ne?

2009 yılında Intel'in 2020 yılına kadar insan beynine çip yerleştirilmeye başlanacağını ve bilgisayarların artık klavye ve fare olmadan yönetilebileceğine dair açıklamaları gündeme damga vurmuştu. Intel'in, aradan geçen 8 yıllık sürede hedefine ne kadar yaklaştığı hakkında henüz bir bilgimiz yok.

Ancak, çalışanlarını kimlik kartı taşıma zorunluluğundan kurtarmak için uzun süredir araştırmalar yapan İsveç merkezli Epicenter isimli bir şirket, geliştirdiği çözüm ile ses getirmeyi başardı. Bir pirinç tanesi ile benzer boyutta olan mikroçip, el derisinin altına şırınga aracılığıyla yerleştiriliyor.

Radyo frekanslarını kullanarak cihazlar ile iletişime geçen çipin yerleştirildiği çalışanlar, elleri ile şifre girmeden kapıları açabiliyor ve şirket içerisinde tüm cihazları kullanabiliyor.

Epicenter'ın kurucusu ve CEO'su olan Patrick Mesterton, yaptığı açıklamada şirket içerisinde 150 çalışanın el derisine çip yerleştirilmesini kabul ettiğini ve şu ana kadar durumdan oldukça memnun olduklarını belirtti.

shiftdelete.net'in haberine göre Karolinska Enstitüsü'nde çalışan mikrobiyolog Ben Libberton ise, deri altına yerleştirilen çip ile kişilik haklarının kolayca ihlal edilebileceğini ve başta sağlık olmak üzere birçok gizli bilgiye ulaşılabileceğini ifade ediyor.-Hürriyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsveçli firma çalışanlarına çip takıyor! Sebebi bakın ne?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.