Dünya devi firmalardan ırkçı paylaşımlara rest

Dünyanın en büyük firmaları, Google ve YouTube'daki reklamlarının ırkçılık, terör, nefret ve saldırgan içeriklerle gösterilmesine katlanamadı ve harekete geçti.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
dünya devi firmalardan ırkçı paylaşımlara rest

Dünyanın en büyük firmaları, Google ve YouTube'daki reklamlarının ırkçılık, terör, nefret ve saldırgan içeriklerle gösterilmesine katlanamadı ve harekete geçti.

Wall Street Journal'ın haberine göre Google ve YouTube'daki reklamlarını kaldıran firmalar, gün geçtikçe fazlalaşıyor. Çünkü firmalar, reklamlarının saldırgan, ırkçı ve nefret içeriklerin yanında gösterileceğine dair endişe duyuyor.

WSJ'nin testlerine göre Coca Cola ve Microsoft gibi firmaların reklamları, Google'ın sistemi düzeltme sözüne rağmen, beş ırkçı ve Yahudi aleyhtarı YouTube videosunda görünüyor. WSJ, videoların detaylarından bahsetmese de muhabir Jack Nicas, bazı örnekler paylaştı.

WSJ'ye göre Walmart, PepsiCo ve Dish Network; Google ve YouTube'daki reklamlarını, hedefli arama sonuçlarında yer alan reklamlar hariç, kaldıracaklar. FX Networks ise tüm Google reklamlarını kaldıracağını söylüyor. Starbucks sadece YouTube reklamlarını kaldırmayı düşünüyor.

Firmaların reklamlarını uygun olmayan içeriklerle birlikte gösterilip onlarla anılmasını istememesi, doğal bir durum. Google, birkaç gün önce reklam verenlerin 'marka güvenliğini' sağlamak üzere değişiklikler yaptığını, reklam verenlerin belirli siteleri ve kanalları tüm kampanyalarından hariç tutabileceklerini açıklamıştı. Ancak değişikliklerin açıklanmasının birkaç gün sonrasında AT&T, Johnson & Johnson gibi birkaç büyük firma, Google'daki reklamlarını geri çektiklerini söylediler.

Yaşanan gelişmeler Google'ı zorlayacak gibi görünüyor. YouTube'a her dakika 400 saatlik içerik yükleniyor ve Alphabet başkanı, eski Google CEO'su Eric Schmidt, bu hafta yaptığı açıklamada reklamların saldırgan içerikle gösterilmeyeceğini 'garanti edemeyeceklerini' söylemişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünya devi firmalardan ırkçı paylaşımlara rest
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.