Apple'ın kârı rekor kırdı

Apple, 2016 mali yılının ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kâr elde ederek, dünya çapında halka açık bir şirketin elde ettiği en yüksek kâr rekorunu kırdı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
appleın kârı rekor kırdı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, Ekim 2015 - Aralık 2015 dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Mali yılı ekimde başlayıp, bir sonraki yılın eylül ayında sona eren Apple'ın, 2016 ilk çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 1,7 artışla 75,9 milyar dolara yükseldi. Şirket, bir önceki mali yılının aynı döneminde 74,6 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Şirketin ilk çeyreğe ilişkin net kârı da yüzde 2,2'lik artışla 18 milyar dolardan 18,4 milyar dolara çıkarak, bugüne kadar halka açık bir şirketin elde ettiği en yüksek çeyreklik kâr olarak tarihe geçti.

Apple'ın söz konusu dönemde uluslararası satışları yüzde 66 artarken, brüt kâr marjı (gross margin) da yüzde 39,9'dan yüzde 40,1'e yükseldi.
Şirketin hisselerinin 2015 ekim-aralık dönemdeki değeri ise hisse başına 3,06 dolardan 3,28 dolara yükseldi.
Apple'dan yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) Tim Cook, şirket tarihindeki en kârlı çeyreği vurgulayarak, Apple'ın başarısında yenilikçi ürünlerin büyük rol oynadığını dile getirdi

iPhone satışları yavaşladı

Apple'ın en önemli gelir kalemlerinden olan iPhone satışlarının rekor seviyedeki kâra karşın yavaşlaması ise şirketin bilançosunda en çok dikkat çeken nokta oldu.
Buna göre, şirketin yıllık gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini oluşturan iPhone satışları, 2016 mali yılının ilk çeyreğinde 74,8 milyonda kalarak yıldan yıla en düşük artışı gösterdi. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde iPhone satışları 74,5 milyon olmuştu. Bu rakam, ilk iPhone modelinin piyasaya çıktığı 2007'den bu yana en düşük büyüme oranına işaret etti.
Bununla birlikte, iPad tablet satışları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 azalarak 16,1 milyona ulaşırken, Mac bilgisayar satışları yüzde 3 düşerek 5,31 milyona geriledi.
Apple'ın ana ürün yelpazesini oluşturan iPhone, iPad ve Mac satışlarındaki gerilemelere rağmen şirketin rekor gelir yakalamasını değerlendiren analistler, App Store, iCloud ve Apple Pay gibi hizmetlerin 2015 ekim-aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 6,05 milyar dolara yükseldiğine ve şirketin rekor gelir elde etmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti.

İkinci çeyrek tahminleri düşük

Apple'dan yapılan açıklamada, ikinci çeyreğe yönelik gelir tahminlerine de yer verildi.
Buna göre, 2016 ocak-mart döneminde gelirinin 50 ila 53 milyar dolar arasında olacağını öngören Apple, brüt kâr marjının da (gross margin) yüzde 39 ila 39,5 arasında olacağını tahmin ediyor.
Şirket, bir önceki mali yılın ikinci çeyreğinde 58 milyar dolar gelir ve yüzde 40,8 brüt kâr marjı açıklamıştı.

Apple'ın 2016 mali yılının ikinci çeyreğine yönelik beklentileri gerçekleşirse, şirket gelirleri son 13 yılın ilk yıllık düşüşünü kaydedecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Apple'ın kârı rekor kırdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.