Türkiye'de satılan her 10 televizyondan biri 4K'lı

TRT Genel Müdürü Göka:"(TRT4K'nın test yayınları) Tamamen 4K yayını yapmak karşılıklı taleple ilgili. Bu 4K'lı televizyonların yaygınlaşmasına bağlı. Öyle tahmin ediyorum ki 2016 yılı sonuna doğru tamamen 4K yayını gerçekleşmiş olur"

BİLİM-TEKNOLOJİ .
türkiyede satılan her 10 televizyondan biri 4klı

Full HD kanalın 4 katı çözünürlüğe sahip ve normal görüntülerden ortalama 8 kat daha net 4K teknolojisi Türkiye'de hızla yaygınlaşıyor. GfK'nın ağustos ayı raporuna göre Türkiye'de satılan her 10 televizyondan biri 4K'lı.

 Ultra High Definition (UHD - Ultra Yüksek Çözünürlüklü) olarak adlandırılan ve "4K" da denilen teknoloji sayesinde, ekran büyüdükçe görüntüde dağılma, karışma olmuyor, görüntü kaybolmuyor, daha büyük ekranlarda çok kaliteli yayınlar izlenebiliyor.

Türkiye'de satışa çıkan 4K'lı televizyonların en küçüğü genellikle 102 ekran iken fiyatlar markalara göre değişiyor. Ortalama fiyat 1699 liradan başlıyor.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 4K teknolojisinde full hd kanalın 4 katı çözünürlükte görüntü izlenebileceğini söyledi.

Göka, diğer görüntü ölçekleri düşünüldüğünde 4K teknolojili görüntünün 8 kat daha net olduğunu belirterek, "Yani evdeki televizyonunuzu 4K'lı yaparsanız aşağı yukarı 8 kat daha kaliteli görüntüye sahip olacaksınız" dedi.

4K teknolojisinin ekran büyüdükçe faydasının görülebileceğini dile getiren Göka, zaten küçük ekranda SD ve HD yayını birbirinden ayırmanın zor olduğunu aktardı.

Göka, "Ekran büyüdükçe görüntü kalitesi ortaya çıkar. 4K teknolojisinde ekran büyüdükçe görüntüde dağılma, karışma olmuyor, görüntü kaybolmuyor. Dolayısıyla çok büyük ekranlarda çok kaliteli yayın izleyebiliyorsunuz" diye konuştu.

Şu anda 4K teknolojisinin hızla yaygınlaştığını belirten Göka, kendilerine verilen tahmini rakamlara göre 2016 yılının sonlarına doğru 300 bini aşkın 4K teknolojili cihazın kullanılmaya başlanacağını aktardı.

Göka, şu anda Türksat ile bu teknolojide TRT4K kanalından test yayını yaptıklarını kaydederek, tedarik edilecek alıcılar üzerinden 4K yayına ulaşmanın mümkün olacağını söyledi.

"2016 sonuna doğru tamamen 4K yayına geçebiliriz"

Ellerinde 4K içerik oldukça yayınlarını tamamen 4K'ya çevirebileceklerini aktaran Göka, yayınların hepsinin 4K teknolojisiyle yapılmasının "karşılıklı taleple" ilgili olduğunu bildirdi

Göka, "Şu anda Türkiye'de 4K'nın öncelikle alıcılarını tedarik etmek gerekiyor. Şu anda hızla alıcı yani televizyon üretiliyor. Bu televizyonların yaygınlaşmasına bağlı olarak 4K'nın genişliği de söz konusu. İnşallah bu alıcılar hızla üretilir, biz de çok daha kaliteli yayını izleyicilere ulaştırabiliriz" ifadelerini kullandı.

4K teknolojisinde içerik üretildikçe daha da zenginleştiklerini ifade eden Göka, "Öyle tahmin ediyorum ki 2016 yılı sonuna doğru tamamen 4K yayını gerçekleşmiş olur. Ya da bölüm bölüm, HD-4K şeklinde gidebilir" dedi.

"Dünyada sadece Güney Kore, Japonya ve Türkiye'de"

Göka, şu an 4K teknolojisiyle ağırlıklı olarak belgesel çekildiğini belirterek, ilerde de bu alandaki çekimlerin belgeselde yoğunlaşacağını tahmin ettiklerini aktardı.

"4K daha çok belgesel ile uyumlu gibi geliyor. Daha kaliteli bir yayını herhangi bir program veya dizi için değil doğanın çok canlı örneklerini sunan belgesellerle sunabilir ve hissedebilirsiniz" diyen Göka, bu yüzden bu alana doğru bir eğilim olduğunu bildirdi.

Dünyada 4K yayınının şu anda Güney Kore, Japonya ve Türkiye'de uygulandığını belirten Göka, bunun Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Koyuncu: "4K, gerçeğe en yakın görüntü teknolojisi"

Mediapro Türkiye Genel Müdürü Selahaddin Koyuncu, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Fenerbahçe-Ajax karşılaşmasının TRT, Türksat, Samsung ve Mediapro işbirliğiyle futbolseverlere ulaştırılacağını söyledi. Koyuncu, TRT4K'nın Türkiye ve Avrupa'da ilk kez bir futbol maçını 4K teknolojisiyle ekranlarda canlı yayınlayacağını vurguladı.

Koyuncu, 4K teknolojisinde yayıncılık alanında gerçeğe en yakın görüntünün televizyon izleyicisiyle buluştuğunu belirterek, 4K'nın 3840 x 2160 piksellik bir görüntünün açılımı olduğunu ifade etti.

4K ile sinema endüstrisinde kullanılan yüksek teknolojinin evlere taşındığını kaydeden Koyuncu, UHD yayıncılığın gelişiminin halen sürdüğünü bildirdi.

Koyuncu, Mediapro Türkiye'nin grup bünyesine bu yıl katıldığını belirterek, şirketin Türkiye'nin en geniş ve en modern teknik imkanları ile TV yayıncıları, prodüksiyon şirketleri ve federasyonlarla çalıştığını kaydetti.

İlerleyen günlerde TRT'nin yanı sıra Digiturk ve Tivibu gibi platformların da UHD yayınlara başlamasını beklediklerini dile getiren Koyuncu, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki, bugün nasıl Türkiye'deki digital platformlarda yabancı ülkelerde ilgi görecek içerikler üretip direk kanalları ve bu yayınları digital platformlara pazarlamak mümkün. Zira 4K, televizyon yayıncılığı için yeni bir sistem. Dünyadaki platformlar da özellikle canlı içerikler başta olmak üzere herkesin ilgisini çekecek içerikler arıyor. Ben ülkemizin bu konuda öncülük yapabileceğine inanıyorum. TRT, Türksat ve diğer kurumlarla bu teknolojiyi bizlerden daha gerideki ülkelerle paylaşabilmemiz gerekiyor aslında.  Zira henüz prodüksiyonu tamamlamamışken, UHD yayınla buluşmayı talep eden Türk cumhuriyetlerinden bu teknolojinin uygulaması için işbirliği önerileri geliyor."

Erel: "TV satışlarımızın yarısı 4K'lı"

Samsung Türkiye Satış Pazarlama Direktörü Hüseyin Erel, 4K yayınlarını izlemek için 4K'ya uygun bir televizyon almanın yeterli olacağını belirterek, "Çanak antenden gelen kabloyu bu televizyonunuza direkt bağladığınız takdirde 4K yayını izleyebilirsiniz. Zaten 4K'lı televizyonlarda dahili uydu alıcı mevcut" dedi.

Türkiye'de ilk UHD televizyonları geçen yıl Nisan ayında satmaya başladıklarını dile getiren Erel, diğer TV markalarının da 4K'ya uygun cihazları satmaya başladıklarını söyledi.

4K'lı televizyonlar 1699 liradan başlıyor

Erel, "Şu anda satışlarımızın yaklaşık yarısı 4K'lı televizyonlardan oluşuyor. Gerçekten Türk halkı en iyisini izlemek istiyor" diye konuştu. Türkiye'de yılda toplamda 3 milyon televizyon satıldığını aktaran Erel, UHD TV'lerin bu satışlar arasındaki payının her geçen dönemde arttığını bildirdi. Erel, 4K'ya uygun Samsung televizyon fiyatlarının 1799 liradan başladığını sözlerine ekledi. 

Samsung'ta 1799, Vestel'de 1899 liradan başlayan 4K teknolojili televizyonların fiyatları, diğer markalar da göz önüne alındığında Türkiye'de ortalama 1699 liradan başlıyor.

Vestel: "Türkiye'de satılan her 10 televizyondan 1'i 4K teknolojisine sahip"

Vestel yetkililerinden alınan bilgiye göre, şirket, en iyi ekran performansını yaşamak isteyen kullanıcılara 4K Ultra HD özelliğine sahip Türkiye’nin ilk yerli üretim televizyonlarını geçen yıl Eylül ayında sunmaya başladı.

Vestel, bu yılın Şubat ayında da Türkiye'de bir ilk olan 4K ve hibrit yayıncılık projesinde TRT ve Türksat'la işbirliğini duyurdu. Yeni nesil tüm 4K televizyonlarının 4K yayınları ekstra bir uydu alıcısına gerek duymadan dahili 4K uydu alıcısı ile görüntüleyebildiğini aktaran yetkililer, bu özelliğe sahip televizyonları üretebilen ilk yerli üreticinin Vestel olduğunu kaydetti.

Yetkililer, 4K'lı televizyon fiyatlarına ve satış oranlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Vestel olarak 4K teknolojisine sahip 8900 serisi 40 inç TV modelimizi 1899 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuyoruz. Dahili 4K uydu alıcıya sahip 8900 ve 9300 serisi Vestel TV'ler 102, 122 ve 140 ekran boyutu seçenekleri ile satışa sunuluyor. Vestel Şirketler Grubu olarak Türkiye TV pazarında yüzde 27 ile pazar lideriyiz. Türkiye'de satılan her 10 televizyondan 1'i 4K teknolojisine sahip. Bizde de en büyük ilgiyi aynı şekilde 4K TV'ler görüyor."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye'de satılan her 10 televizyondan biri 4K'lı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.