Dikkat! Akıllı gözlükle ATM şifrenizi çalabilirler

ATM'den para çekerken akıllı gözlük takanlara dikkat!

BİLİM-TEKNOLOJİ .
dikkat! akıllı gözlükle atm şifrenizi çalabilirler

ABD’de Massachusetts Lowell Üniversitesi’nden araştırmacılar, Google Glass ve Samsung akıllı saat gibi giyilebilir cihazların kullanılarak şifre hırsızlığı yapılabileceğini ispat etti.
 
Bu tarz cihazlardaki video çekme özelliği kullanılarak 3 metre öteden bir tablet bilgisayara  ve ATM’lere girilen dört haneli bir şifrenin ele geçirilebildiği görüldü. Bunun için üniversite araştırmacıları, özel kodlu video tanıma algoritması bulunan ve parmak vuruşunun gölgesini kaydeden yazılım geliştirdi. Üniversitedeki bilgisayar bilimi profesörü Xinwen Fu, “Araştırmanın sonuçları sanırım Google Glass, akıllı saat ve bu tarz cihazlar için bir tür uyarı. Eğer biri ekranda şifre girerken videonuzu çekerse her şeyinizi kaybedebilirsiniz” dedi.
Fu ve öğrencileri araştırmalarında Glass, iPhone 5 gibi cihazların bulunduğu video çekme özelliğine sahip cihazları test ettiler. Fu’nun ekibinin video tanıma yazılımı, ekran okunamaz durumda olsa bile şifreyi tespit edebiliyor.

‘Işıkla uyarıyor gözetleme için kullanılamaz’

 Google yetkilileri ise Glass’ın gizlilik özelliğini savunurken, test sonuçlarına katılmadıklarını belirttiler. Yapılan yazılı açıklamada “Şifreyi tuşlarken izleyen insanların onları çalması yeni bir şey değil. Biz Glass’ı gizlilik özelliğiyle tasarladık. Glass gözün üzerine giyiliyor ve kayıttayken de ekranın ışığı yanıyor. Kullanımda olduğu belli oluyor ve bu o da onu gözetlemek için kötü bir cihaz haline getiriyor” dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dikkat! Akıllı gözlükle ATM şifrenizi çalabilirler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.