Sadece 1 ay ömrü kaldı, bu uyarılara dikkat!

Windows XP işletim sisteminin resmi desteğinin sonlanmasına yalnızca 1 ay kaldı. Microsoft Windows XP kullanıcılarını bilgilendirmek ve yeni nesil işletim sistemlerine geçişlerini kolaylaştırmak için ücretsiz araç ve uyarıları devreye soktu.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
sadece 1 ay ömrü kaldı, bu uyarılara dikkat!

Microsoft, Windows XP'ye verilen resmi desteğin bitimine 1 ay kala Windows XP kullanıcılarını bilgilendirmeye ve modern işletim sistemlerine geçişlerini kolaylaştırmaya yönelik yeni araçları kullanıma sundu. 8 Nisan'dan sonra Windows XP kullanmaya devam eden kurum ve kullanıcılara Microsoft tarafından yeni nesil tehditlerden korunma, hata düzeltme ve yeni fonksiyonların eklenmesi gibi konularda güncelleme ve destek sunulmayacak. 

Teknoloji sitelerinin haberine göre bu, 8 Nisan'dan itibaren olası güvenlik açıklarının giderilmesi de dahil olmak üzere Windows XP'nin fonksiyonlarının yenilenmeyeceği anlamına geliyor. Bu nedenle Microsoft, Windows XP kullanıcılarının bir an önce Windows 8.1 gibi modern bir işletim sistemine geçiş yapmalarını öneriyor.

Dosya ve Ayarlarınızı Ücretsiz Aktarın 

Microsoft, Windows XP kullanıcılarının dosya ve ayarlarını yeni nesil işletim sistemlerine kolayca aktarabilmeleri için Laplink ile işbirliğine giderek PCmover Express for Windows XP yazılımının ücretsiz olarak kullanıma sunulacağını duyurdu. 

Windows XP üzerinde yer alan dosya, müzik, video, e-posta, profil ve ayarların Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 yüklü cihazlara aktarılabilmesini sağlayan PCmover Express for Windows XP, www.windowsxp.com adresinden indirilebilecek. Windows XP üzerindeki uygulamalarını da yeni cihazına aktarmak isteyen kullanıcılar ise, PCmover Professional ürününe indirimli fiyatla sahip olacak. 

Uyarıları Göz Ardı Etmeyin 

Mart ayından itibaren, Windows XP Home ve Professional kullanıcıları Windows XP'ye verilen resmi desteğin 8 Nisan'da sona ereceğine dair bir uyarıyla karşılaşacak. Kullanıcıyı Windows XP destek bilgilendirme sayfasına yönlendirecek olan bu uyarı, kullanıcı tarafından kapatılmadığı sürece her ayın 8'inde yerel saatle öğleden sonra saat 3'te yeniden hatırlatmada bulunacak.

Windows XP destek bilgilendirme sayfasında, 8 Nisan'dan sonra kullanıcıların daha güvenli bir bilgisayar kullanma deneyimi için yapması gerekenler yeni nesil işletim sistemlerine geçiş için izlemeleri gereken adımlar yer alıyor (windows.microsoft.com/en-US/windows/end-support-help). 

İşletim Sisteminiz Windows XP mi Öğrenin 

Microsoft, kullandığı işletim sisteminin Windows XP olup olmadığından emin olmak isteyen kullanıcılar için AmIRunningXp.com web sitesini de yayına aldığını duyurdu. 

İnternet tarayıcınızla web sitesini ziyaret ettiğinizde, kullandığınız işletim sisteminin Windows XP olup olmadığını kolayca anlayabileceksiniz. Sitede ayrıca Windows XP'ye resmi desteğin sonlanacağı an için geri sayan bir sayaç ve Windows XP kullanıcılarına özel yönlendirmeler de yer alıyor. 

Windows XP Kullanıcıları 6 Kat Daha Fazla Risk Altında 

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, resmi desteği 1 ay sonra sona erecek olan Windows XP kullanıcılarına şu tavsiyelerde bulundu: "Windows XP çok başarılı bir işletim sistemi olmasına rağmen, eskiyen altyapısı güncel ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında detaylarını paylaştığımız SIR raporuna göre Windows 8 kullanıcıları Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmalarına rağmen, Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riski 6 kat daha fazla. 

Tek başına bu bulgu bile Windows XP kullanıcılarının yeni nesil bir işletim sistemlerine bir an önce geçmeleri gerektiğinin bir göstergesi." Windows 8 ile gelen modern yenilikler günümüz teknolojilerini çok daha verimli kullanmanın yanı sıra, güvenliği de büyük ölçüde endişe konusu olmaktan çıkardığını söyleyen Onur Altıntaş "Windows XP kullanıcılarını desteğin sona ermesi konusunda bilinçlendirmek ve yeni işletim sistemlerine geçişlerini kolaylaştırmak için büyük çaba gösteriyoruz. Tüm Windows XP kullanıcılarını bir an önce sunduğumuz yeni nesil işletim sistemi deneyimini yaşamaya davet ediyoruz" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sadece 1 ay ömrü kaldı, bu uyarılara dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.