İşte En Cimri Otomobil!..

General Motors öyle bir otomobil yaptı ki, neredeyse hiç benzin harcamıyor. İşte dünyanın en cimri otomobili…

BİLİM-TEKNOLOJİ .
işte en cimri otomobil!..

Haziran ayına kadar iflası tartışılan ve bir dönem dünyanın en büyük araba üreticisi durumunda olan General Motors'dan (GM) şehir içinde bir litre benzinle 100 kilometre yapacak araba üretiyor.

Salı günü GM yetkilileri tarafından yapılan açıklamada aynı zamanda elektrikle şarj edilebilecek olan Chevrolet Volt marka arabanın önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği bildirildi.

Bugün yakıtta dünyanın en cimri arabası olarak Toyota Prius Hibrit gösterilirken, Chevrolet Volt'un Toyota'dan dört kez daha tasarruflu olacağı belirtildi. Önümüzdeki yıl galeride boy gösterecek olan Chevrolet Volt, Amerika iç pazarında 40 bin dolardan satışa sunulacak.

Chevrolet Volt'un klasik hibritlerden bir farkı da evde kullanılan elektriklerle şarj edilebilecek olması. Hem benzinle hem de elektrikle çalışacak olan Chevrolet, şarj edildikten sonra 40 mil (yaklaşık 65 km) yol yapabilecek.

Şarj bataryalarının tekrar şarj edilebileceğini belirten GM Başkanı Fritz Henderson, Chevrolet Volt'un hem benzin hem de elektrik kullanılmasıyla toplam 300 mil (yaklaşık 485 km) yol alabileceğini kaydetti. Başkan Henderson, Chevrolet Volt'un bir defa elektrik ile şarj edilmesinin maliyetinin 40 cent olduğunu bunun da her mil başına 5 cent anlamına geldiğini vurguladı.

Bugün ABD Hazine Bakanlığı'nın himayesinde bulunan GM, yeni üreteceği aracı için 40 bin dolar fiyat belirlerken bunun vergilerle birlikte 45 bin doları geçeceği tahmin ediliyor. Bugüne kadar Amerikan markası taşıyan hiçbir araba bir gallon benzinle üç rakamlı mil yapabilmiş değildi. Chevrolet Volt, yakıttaki cimriliği ile Amerika'nın araba üretimi tarihinde bir dönüm noktası anlamına geliyor.

Ekonomik kriz ve onun neticesinde geçen yıl bir galon benzinin 4 doları geçtiği Amerika'da halkında tercihlerinde ciddi değişmeler yaşanıyor. Daha önceleri on iki ya da sekiz silindirli dev motorlu araçları kullanmayı tercih eden ve adeta yaşam tarzı haline dönüştüren Amerikan halkı artık, daha az yakıt tüketen küçük arabalara yönelmiş durumda.

Aracın Türkiye'ye geliş zamanı ise belli değil...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte En Cimri Otomobil!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.