Lüks Otomobiller Kapışılıyor

Küresel ekonomik krizin etkileri atlatılmaya başlanmışken, lüks otomobil piyasasında satışlar neredeyse patladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
lüks otomobiller kapışılıyor
Memduh Taşlıcalı’nın haberi    
 
Küresel krizin etkilerinden kurtulan otomotivde bahar havası yaşanıyor. Binek otomobil satışları rekora koşarken, ithalatçı firmaların lüks araçlara talebi karşılamakta güçlük yaşadığı ve 'yok sattığı' belirtildi. Aralarında Audi, Mercedes ve BMW'nin bazı model ve renklerinde 3-4 ay sonraya sıra veriliyor. 5 farklı lüks markanın temsilcisi Borusan, 26 yıllık tarihinin en yüksek satışına hazırlanıyor.
 
Avrupa'da yüzde 10'a varan oranda bir küçülme beklenen otomotiv satışları Türkiye'de yılın son ayında 730-750 bin hedefine koşuyor. Yılın son ayında 10 bin TL'yi bulan indirimler, uzun vade alternatifi gibi kampanyalarla oldukça hareketlenen otomotiv pazarında birçok model için de mart-nisan ayına sipariş alınıyor. Çünkü bayilerde özellikle bazı renk ve donanım seçeneklerinde ürün bulma sorunu yaşanmasına rağmen müşteriler bugünden kaparo verip birkaç ay sonrası için araç beklemeyi tercih ediyor. Sadece çok satılan B ve C sınıfı ürünler değil, lüks otomobillerde de birkaç aylık sıra bulunuyor. Lüks markaların satış rakamları Avrupa'da bulunan fabrikalara Noel tatili yaptırmazken sadece üç markanın 11 aylık satış rakamı 26 bine ulaştı. Premium markalardan biri olan Audi'nin Genel Müdürü Gino Bottaro, A3, A4 gibi modellerde sıra olmadığını ama A5, A7 gibi daha lüks modellerde talebi, birkaç ay sonrası için karşılayabildiklerini söyledi. Sadece C serisinde 11 ayda 6 bine yakın satışa imza atan Mercedes-Benz de Almanya merkez ofisini şaşırtmaya devam ediyor. 5 farklı lüks markanın temsilcisi olan Borusan Otomotiv ise 26 yıllık tarihinin en yüksek satış rakamına hazırlanıyor.
 
Türkiye otomotiv pazarında 2010 yılı Ocak-Kasım dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 612 bini geçti. Geçen yıl aynı dönemde 468 bin araç satıldığı hesaba katıldığında pazarın yüzde 31 arttığı görülüyor. Bu büyüme sektör içinde ekonomik büyümenin hızlanması, kredi piyasalarındaki normalleşme, krizden çıkış sinyalleri ve güven ortamındaki iyileşme, düşük faiz ortamı, TL'deki değerlenme, düşük Euro kuru ve şirketlerin yoğun kampanyaları gibi etkenlere bağlanıyor. Aralık ayında pazarın büyüklüğünün ise 120-130 bin civarında olması bekleniyor.
 
Ege Otomotiv Derneği Başkanı Mustafa İduğ ise lüks araç satışında geçen seneye oranla Türkiye'de yüzde 21'lik, İzmir'de ise yüzde 27'lik bir artış yaşandığını ifade etti. 54 uluslararası markayı temsil eden Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin 11 aylık verileri dikkate alındığında lüks ve süper lüks sınıfındaki araçların satışının 30 binin üzerine çıktığı ortaya çıkıyor. C sınıfındaki atağı ile Mercedes 9 bin 748 adetlik satışla bu listede ilk sırayı alırken, 8 bin 192 adetle Audi ikinci sırada, BMW ise 7 bin 989 adetle üçüncü sırada yer aldı.
 
11 AYLIK LÜKS OTOMOBİL SATIŞLARI
 
Mercedes-Benz 9.748
 
Audi 8.192
 
BMW 7.989
 
Volvo 2.492
 
Land Rover 1.798
 
Mini 462
 
Porsche 332
 
Jaguar 186
 
Infiniti 77
 
Maserati 23
 
Ferrari 14
 
Bentley 14
 
Lamborghini 4
 
Kaynak: ODD
 
 Zaman
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Lüks Otomobiller Kapışılıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.