Azim x Hırs + Tutku = Soichiro HONDA

Yazarımız Cihan Demir bu haftaki yazısında Soichiro Honda ve onun başarı hikayesini on5yirmi5 okuyucuları için yazdı

BİLİM-TEKNOLOJİ .
azim x hırs + tutku = soichiro honda

Bir insanın başına gelebilecek olumsuzlukların çoğunu yaşamış, birçok girişimcinin sorunları çözme felsefesini değiştirmiş azmin, tutkunun ve hırsın tek bir bedende toplanmış hali Soichiro Honda.

Amerikan otomobil pazarının toplam hacminin neredeyse yüz 20’sinden fazlasını Honda marka otomobiller oluşturuyor.

Marka bugünlerini ise tabii ki Soichiro Honda’ya borçlu.

Soichiro Honda daha gencecik bir delikanlıyken mühendislik felsefesini ‘zevkler’ üzerine kuran farklı bir karakter.

Üretim zevki.

Honda’ya göre üretmekten keyif almadığınız hiçbir işte başarılı olamazsınız. Bu yüzden tüm Honda üretim tesislerinde ‘üretkenlikten zevk alma’ felsefesi uygulanır. Bu felsefe de öncelik insandır.

Satış zevki.

Pazarlama ve satış bir ürünün dünyaya açılması için en az üretim kadar önemlidir.

Honda’ya göre satmaktan zevk almadığınız bir ürün konusunda da başarılı olamazsınız. İşte bu yüzden Honda neredeyse her alanda ( havacılık, otomobil, tarım sanayisi ) varlığını sürdürüyor.

Kullanma zevki.

Kullanmaktan zevk almadığınız bir şeyi üretmek ve pazarlamaktan zevk alır mıydınız? Honda’nın 3. Ve en önemli üretim prensiplerinden biri de buydu. Kullanma zevki. Honda, kendi kullanmaktan zevk almayacağı hiçbir şeyi satmak istemiyordu.

Zorlukların ötesine geçmek.

Soichiro Honda ilk 1938’de ilk projesini maddi imkansızlıklardan dolayı eşinin mücevherlerini satarak yapmıştı. Motor pistonlarının segmanlarını tasarlayıp dönemin en büyük otomobil üreticisi olan Totoya’ya projesini sunan Honda, Toyota tarafından aşağılanmış ve projesi şiddetle ret edilmişti…

Honda piston segmanları üzerine 4 sene daha çalışarak Toyota’ya tekrar projesini sunmuş ve başarılı olmuştu.

İnandığı değerlerin peşinden gitmekte ısrarlı olan Honda tam da kendi fabrikasını kurmak üzere girişimlere başlamıştı ki 2. Dünya Savaşı engeline takıldı.

Japonya Devleti Honda’ya fabrikasını kurmak için gerekli olan betonun ülkede kalmadığını bildirmişti.

Soichiro Honda 2. Dünya Savaşı esnada eldeki malzemeler ile kendi çimentosunu icat etti ve ilk fabrikasını kurdu.

Kurulması oldukça meşakkatli olan bu fabrika Soichiro Honda’nın daha üretim planlarının tamamını gerçekleştirmeye imkan bulamadan savaş esnasında bombalanarak yerle bir edildi.

İmalat bölümünün tamamına yakını enkaza dönüştü. Ülke, Amerika tarafından işgale uğradı. Savaşın getirdiği kıtlık, fakirlik ve ham madde eksikliğine rağmen Soichiro Honda yılmadı. Amerika ordusunun attığı benzin tenekelerini toplayıp biriktirmeye başladı. Çünkü her şeyden önce ham maddeye ihtiyaç duyuyordu.

Sarsılarak yıkılmak ve asla vazgeçmemek.

Savaşın sonlarına doğru ham madde ihtiyacını giderip yeniden üretime geçmek üzere faaliyetlerde bulunan Honda’nın fabrikası bu sefer de art arda gerçekleşen depremler ile yerle bir oldu.

 

soichiro honda ile ilgili görsel sonucu

 

 

Ancak yılmayan Honda fabrikasını bir kez daha inşa etti.

Şu an da dünyanın en büyük 9. Otomobil üreticisi olan Honda markası kendi otomobillerini, motosikletlerini, tarım araçlarını, çim biçme makinelerini ve uçaklarını üretiyor.  

1991 yılında hayatını kaybeden Soichiro Honda arkasında büyük bir üretim imparatorluğu ve tüm insanların örnek alması gereken bir hayat hikayesi bıraktı.

Engellerin aşılmak için var olduğu düşüncesini tüm dünyaya yaptıklarıyla haykıran Honda hayalleri ve idealleri olan herkesin örnek alması gereken biri.

Yazımı Soichiro Honda’nın meşhur sözüyle alıntılayıp bitirmek istiyorum.

 

 

“Başarının %99'u başarısızlıktır.”

 

 -Soichiro Honda

 

 

CİHAN DEMİR'İN TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Azim x Hırs + Tutku = Soichiro HONDA
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.