SRS, Hava Yastığı, Airbag

SRS. Hava Yastığı. Airbag. Bir sürü ismi var ama aslında o sadece 'can kurtaran.' Yazarımız Cihan Demir bu hafta hava yastığının gelişim aşamalarını ve çalışma prensiplerini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı

BİLİM-TEKNOLOJİ .
srs, hava yastığı, airbag

21. yy beraberinde birçok şeyi getirdi. Hatta son 21. yy diğer tüm yüzyıllara oranla en çok patentin alındığı yüzyıl olarak tarihe geçmiş durumda.
Ancak her şeyden önce 21. yy bize insan güvenliğinin ne denli önemi olduğunu öğretti.
Artık EURONCAP, ADAC gibi kurumlar otomobillerin güvenliği konusunda bir nevi bir jüri görevi görüyorlar.
Euroncap gibi kurumlar otomobilleri çeşitli çarpışma testlerinden geçirerek güvenliklerini denetliyorlar. Çok uluslu ve tarafsız olan bu kurumlar genelde puanlama usulü ile otomobillerin güvenlik donanımlarını ve aktif güvenlik sistemlerini inceliyorlar.
Ancak otomobillerin güvenliğini denetleyen kurumlar bu kadar popüler değil iken ortaya çıkan başka bir hayat kurtarıcı vardı.
Hava Yastığı.

 

hava yastığı nasıl çalışır ile ilgili görsel sonucu


Hava Yastığı günümüz taşıtlarının olmazsa olmazı. Ancak ortaya çıkış hikayesi biraz farklı.
Aslında hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olarak tasarlanmış ve ilk patent o zamanlarda alınmıştı. 
1968 yılında otomobillerde kullanılması için  Allen Breed tarafından patenti alınan ilk hava yastığı kaza esnasında sürücünün düğmeye basmasıyla açılıyordu. Evet.. Kazayı yapan sürücü bir düğmeye basmak zorundaydı hava yastığını açmak için.
Sensörlü hava yastıkları ise ilk defa 1980 yılında bir Mercedes S-Klasse'de opsiyon olarak kullanıldı. Günümüzde standartlaşan başka bir güvenlik önlemi ise yolcu hava yastığı. Her ne kadar şu an garip gelse de yolcu hava yastığı 1980'lerde elzem bir donanım gibi görünmüyordu.
İlk yolcu hava yastığı ise Porsche tarafından 1984 yılında kullanıldı. 

Hava Yastığının Çalışma Prensibi:

Hava yastığı temelde 3 ana parçadan oluşur.

1. Hava Yastığının Kendisi. 
İnce, naylon bir kumaştan yapılmadır. 

2.  Yastığa ne zaman şişeceğini bildiren, arabanın ön tarafında bir sensör bulunur. Bir tuğla duvara yaklaşık saatte 15 - 25 kilometre süratle çarpıldığında oluşacak kuvvet karşısında sinyal verecek şekilde ayarlanan bu sensör şiddet karşısında hava yastığına ne zaman şişmesi gerektiğiyle ilgili sinyaller iletir.

3. Şişirme sistemi.
Hava yastıkları bir kimyasal reaksiyon sayesinde şişirler.
Bu kimyasal reaksiyonun ana maddesi ’sodyum azide’dir, yani NaN3. Normal şartlarda durağan olan bu molekül ısıtılınca anında ayrışır ve ortaya nitrojen gazı çıkar. Çok az miktarından, yani 130 gramından 67 litre nitrojen çıkabilir. 

Arabanın önündeki sensör belli bir seviyenin üstündeki çarpmada, NaN3’ün bulunduğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Burada çok küçük bir kıvılcım oluşur ve bunun yarattığı ısıdan da NaN3 çözülür, açığa çıkan nitrojen hava yastığına dolarak şişirir. Burada ilginç olan sensörün çarpmayı algılaması ile yastığın şişmesi arasında geçen zamandır. Sadece 30 milisaniye yani 0.030 saniye.

Hava yastıkları sadece 30 milisaniye içerisinde hayatımızı kurtarabiliyor. Otomobillerin güvenli olup olmadıklarını denetleyen kurumlar sayesinde ise hava yastığı artık otomobillerin motor, karoseri gibi vazgeçilmez parçası haline gelmiş durumda...

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git SRS, Hava Yastığı, Airbag
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.