Görünmeyen Kahraman: ABS

Yazarımız Cihan Demir bu hafta ABS sisteminin geliştiriliş aşamasını ve bu sistemin otomobil endüstrisindeki yerini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı

BİLİM-TEKNOLOJİ .
görünmeyen kahraman: abs

1920 yılında Fransız Gabriel Voisin tarafından icat edilen bu sistem her gün  binlerce kişinin hayatını kurtarıyor. Binlerce kişi farkında olmadan bu sistem sayesinde sürüş sırasında aniden meydana gelen olaylar karşısında daha sağlıklı refleksler gösterebiliyor. 

Sistemin geliştiriliş aşaması:

Gabriel Voisin sistemi otomobiller için tasarlamamıştı. Her şeyin çıkış noktasında uçaklar vardı. Voisin uçakların yere iniş esnasında yaşadığı sorunlardan birini ele almak için kolları sıvayıp ABS sistemini icat etmişti. Uçakların tekerlerini yere koyduğu esnada oluşan kuvvet uçak tekerleklerinin kilitlenmesine yol açıyor ve uçakların pist dışında çıkmasına sebep oluyordu. Bu soruna çözüm bulmak için kolları sıvayan Voisin'in ABS sistemi günümüzde hala neredeyse aynı prensible çalışıyor.
ABS sisteminin çalışma prensibi ise oldukça anlaşılır.
ABS sistemi temelde 2 üniteden oluşur.
1) Hidrolik Kontrol Ünitesi: HCU
2) Elektronik Kontrol Ünitesi: ECU

 

abs sisteMİ ile ilgili görsel sonucu

 

Elektronik Kontrol Ünitesi tekerlere yerleştirilen sensörler aracılığıyla hızı ölçer. Manyetik alan ile tekerlerin hızını ölçen sistem Hidrolik Kontrol Ünitesine frenlere uygulayacağı basıncı optimum seviyede tutması için bilgi yollar.


Hidrolik Kontrol Ünitesi aldığı bilgilere göre uçak tekerlerindeki fren kuvvetini arttırır veya azaltır.
Dengeli şekilde "yavaşlama" eylemini gerçekleştiren uçak güvenli şekilde piste iner.

Kısacası sensörlerden biri hızı ölçüp, fren yapma yetkisine sahip olan başka bir sensöre bilgiler yollar. Bu bilgilere göre fren yapma yeteneğine sahip olan sensör tekerlerin dönme açılarını da hesaplayarak yoldan çıkmamanızı sağlar.


Sistemin otomobil endüstrisindeki yeri:

On yıllar sonra 1930'da Alman mühendislik şirketi BOSCH tarafından sistem otomobillere uygulanmak istendi. Çalışma prensibi büyük ölçüde aynı kalan sisteme yalnızca aktif sensör adı verilen bir parça daha eklendi. Bu aktif sensör adı verilen parça yalnızca tekerlerin hızını ölçmüyor aynı zamanda tekerlerin dönüş çapınıda hesaplıyordu.
Sistem geliştirilmiş, patentler alınmıştı. 1978 yılında ABS ilk defa bir otomobilde kullanılmaya başlanmıştı.

1978 model bir Mercedes S-Klasse'de ABS sistemi kullanılmaya başlanmıştı. Artık sistem neredeyse sürüş esnasında kaynaklanan tüm hataları tolere edebilecek hale gelmişti. 
Artık milyonlarca araçta kullanılan ABS sistemi sürücülerin hatalarını telafi ediyor, hayat kurtarıyor ve bir çok otomobilde 'standart' olarak sunuluyor. İnsan güvenliğine o kadar da önem verilmeyen 20. yy'da bu sistem opsiyon olarak satın alınabiliyordu sadece.

ABS sistemi hala uçaklarda, otomobillerde aktif. Sürüş karakterinizi analiz ediyor, ölçüyor, biçiyor, hesaplıyor ve belki de siz farkında olmadan hayatınızı kurtarıyor...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Görünmeyen Kahraman: ABS
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.