Otomotiv Endüstrisinde 'Hibrit'in Yeri

Yazarımız Cihan Demir bu hafta hibrit teknolojisinin otomotiv endüstrisindeki önemini siz değerli on5yirmi5 okuyucuları için yazdı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
otomotiv endüstrisinde hibritin yeri

Son yıllarda otomobil sektörünün trend kelimelerinden biri olan Hibrit aslında kelime kökeni olarak Latince ‘Melez’ anlamına gelen bir sözcük. Melez sözcüğünün Türkçede ki karşılığı ise ‘Karışık’ anlamına geliyor.

Kısaca açıklamak gerekirse Hibrit; aslında hem indüksiyon hem de dört zamanlı motorla çalışan temelde görevi bir taşıtı doğru şekilde ilerletmek olan kompleks bir sistem. 

 

Ä°lgili resim


Bu sistemin çalışma prensibi ise oldukça basit. 

Dört zamanlı motorlar da temel amaç ısı enerjisini hareket enerjisine çevirmektir. 
( termik enerjiyi, kinetik enerjiye döndürme işlemi ) 
Dört zamanlı motorların bu işlemi gerçekleştirebilmesi için gerekli olan şey ise; yakıt.

Dünyada yakıtın genel anlamda tasarruf edilmesi konusunda yapılan onca seminer ve araştırmanının ardından otomobillerde yakıt tasarrufu konusunu 'gerçek' anlamda ilk irdeleyen üretici Toyota oldu.

Toyota'nın yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda otomobillerin yakıtı en fazla kullandığı zaman aralığının kalkış esnasında olduğu ve eğer kalkışlar ve hızlanmalar esnasında dört zamanlı motor yerine başka bir alternatif kullanılabilirse bunun verimliliği standart bir otomobile göre yüzde 30 civarında arttırabileceği görüldü. Sene 1997'yi gösterdiğinde ortaya Totoya Prius çıktı.

 

Ä°lgili resim


Prius şarj gerektirmiyordu. Frenleme esnasında oluşan enerji ile kendi elektrik motorunu kendi şarj ediyor ve bu enerjiyi kalkışlarda kullanıyordu. 
Kısaca Prius, Toyota'nın amaçladığı şeyi gerçekleştirmişti. Otomobilin en fazla yakıt tükettiği anlarda kendi kendine şarj ettiği elektrik motorunu kullanıyordu ve yakıttan tasarruf sağlıyordu.

 

toyota prius hibrit ile ilgili görsel sonucu


Toyota Prius dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobiliydi. Toyota’nın 1.5 litrelik motora sahip dünyanın ilk hibrit otomobili 73 kW'lık elektrik motoruna sahipti ve otomobil endüstrisinin temel taşı haline gelmişti.


1997 yılından bu zamana Prius sürekli üretildi ve geliştirildi. Öyle ki Tesla gibi yalnızca elektrik motoruyla çalışan otomobil üretme amacını taşıyan şirketlere de ilham vermiş oldu.

Hibrit otomobiller  2016’da sadece 950 adet satıldı. 2017 yılında ise bu sayı 4 bin 451 gibi oldukça yüksek bir orana ulaştı.Artık Dünyada ve Türkiye’de otomobil satışlarının kayda değer bir bölümünü bu hibrit otomobiller oluşturuyor.
 
Yarın belki de hiçbirimiz artık benzin istasyonlarına uğramayacağız. Yakıtın her damlasının önem kazandığı bu 2019 günlerinde ulaşım için yakıt harcamayacağız bile.

 

CİHAN DEMİR'İN TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Otomotiv Endüstrisinde 'Hibrit'in Yeri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.