İnternet Suçları Hızla Artıyor

Türkiye’de internet suçlarında ciddi bir artış görülüyor. 2001 yılına göre yüzde 200'lük artış polis teşkilatını harekete geçirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
internet suçları hızla artıyor

Verilere göre, 2001’de 11 olan suç sayısı yüzde 200 artışla bu yıl 224’e yükseldi. Emniyeti en çok uğraştıran ise kredi kartı dolandırıcılığı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sistem İletişim ve Bilişim Suçları Büro Amirliği”nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Çankaya, Türkiye genelinde 2001 yılından itibaren 381, İnterpol ile işbirliği sonucunda da 24 bilişim suçunun aydınlatıldığını kaydetti. Çankaya, teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşmasıyla Türkiye genelinde bilişim suçlarında ciddi bir artış gözlendiğini ifade etti. Verilere göre 2001 yılında 11 olan bilişim suçu 2004’ün ilk 11 ayında 224’e yükseldi.

İNTERNET BANKASI DOLANDIRICILIĞI

Bilişim suçlarının, kredi kartı kopyalanması ve internet bankacılığında dolandırıcılık gibi vakaları da kapsadığını vurgulayan Çankaya, son bir yıl içinde kredi kartı numaralarının çalınması olaylarında ve çalıntı kartlarla yapılan alışverişlerin hacimlerinde ciddi artışlar gözlendiğini dile getirdi. İnternet bankacılığındaki dolandırıcılık ile ilgili olarak ise Çankaya, “Bankaların internet sitelerini kopyalayan bazı kişiler, bankanın internet adresine giren vatandaşların hesap numaralarını ele geçiriyor, daha sonra bu hesaplardan kendi hesaplarına para aktarıyor” diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İnternet Suçları Hızla Artıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.