Sanal Suçlarda Derece Yaptık!..

Türkiye sanal aleme çabuk ısındı. O kadar ki, internette işlenen suçlar arasında Türkiye’nin önde gelen ülkeler arasında olduğu ortaya çıktı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
sanal suçlarda derece yaptık!..

Türkiye siber suç liginde dünya devlerini geride bıraktı. Başkasının bilgisayarına girme faaliyetinde (zombie) onuncu, istenmeyen mail (spam) yayan ülkeler arasında ikinci sıradayız

Bilgi teknolojilerinde gelişmiş ülkeleri yakalamaya çalışan Türkiye, iş siber suça gelince dünya devlerini geride bıraktı. Zombie denen başkasının bilgisayarına girme faaliyetinde onuncu istenmeyen mail (spam) yayan ülkeler sıralamasında ikinci, bilgisayar üzerinden ekonomik suçlarda da yedinci sıradayız. Türkiye, kötücül yazılım bulunduran ülkeler sıralamasında yüzde 1.5'luk oranla 8'inci oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, dünyada, 180 milyon internet adresi, 19.7 milyar internet sayfası, internette 1.6 milyar resim, 50 milyon ses ve görüntü dosyası bulunuyor. 1.3 milyar insanın kullandığı internetten günde 147 milyar e-posta gönderiliyor. Türkiye Rusya'dan sonra en fazla istenmeyen elektronik posta yayan ülke oldu.

EKONOMİK SUÇLAR ARTIYOR

Türkiye, banka ve kredi kartları ile banka hesaplarına yapılan saldırılar gibi siber ekonomik suçlarda da kendini gösteriyor. Bu sıralamada yüzde 1'lik oranıyla yedinciyiz. Bu listede de yine ilk sırada ABD var. Konuya yönelik değerlendirmede bulunan BTK Başkanı Tayfun Acarer de siber ortamdaki tehditlerin giderek arttığını belirterek, "Bu gibi istenmeyen saldırılar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer alıyor. Bunların çok büyük zararları var" dedi.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sanal Suçlarda Derece Yaptık!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.