Akıllı televizyonlar hassas bilgilerimizi dijital devlere sızdırıyor

Akıllı televizyonların hassas bilgileri dijital devlere sızdırdığı ortaya çıktı

BİLİM-TEKNOLOJİ .
akıllı televizyonlar hassas bilgilerimizi dijital devlere sızdırıyor

Aralarında Hollandalı Nielsen araştırma şirketi, Amerikan Northeastern Üniversitesi’nin Mon(IoT)r adlı araştırma grubu ile İngiliz Imperial College London ve Princeton Üniversitesi araştırmacılarının da bulunduğu bir grup bilim insanının ayrı ayrı yaptıkları çalışmalara göre, uzun süredir evlerde kullanılan “akıllı” televizyonlar sahiplerinin IP adresleri ve bulundukları yer gibi hassas verilerini Netflix, Amazon Fire TV gibi uygulamalar üzerinden paylaşıyor.

 

 

Üstelik bu veriler, örneğin kullanıcı Netflix üyesi olmasa bile ilgili şirket ile paylaşılıyor. Araştırmalar, hoparlör ve kamera gibi diğer cihazların da kullanıcı bilgilerini Spotify ve Microsoft gibi şirketlerin erişimine açtığını ortaya koydu. Princeton Üniversitesi’nin yaptığı bir başka araştırmada ise Roku ve FireTV tarafından desteklenen bazı uygulamaların kullanıcıların verilerini Google’a gönderdiği görüldü. Ancak araştırmacılar, internete bağlı kalarak çalışan akıllı televizyonların topladıkları verileri şifreli olarak yollaması nedeniyle, kullanıcılara ait başka hangi verilerin paylaşıldığını ya da paylaşılıp paylaşılmadığını bilemediklerini söylüyor.

 

Kaynak : medyascope.tv

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Akıllı televizyonlar hassas bilgilerimizi dijital devlere sızdırıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.