Twitter nefret söylemine ve trollere savaş açtı: Bu tweet kullanım dışıdır

Twitter, uzun yıllardır nefret söylemleri ve sahte hesaplarla mücadele etmek için farklı yöntemler deniyor. Platformda özellikle son dönemde karşılaştığımız 'Bu tweet kullanım dışıdır' ibaresi dikkatleri çekiyor. Twitter artık saldırgan tutum sergileyen, şikayet alan hesapların tweetlerinin bu şekilde gizleyecek. Bu durum yalnızca ülkemize mahsus değil dünya genelinde de yaşanıyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
twitter nefret söylemine ve trollere savaş açtı: bu tweet kullanım dışıdır

Twitter, bot ve trol hesapları platformdan uzaklaştırmaya çalışıyor. Sosyal medya platformu özellikle sahte hesaplarla mücadele etmek için uzun süredir aktif olmayan profillere bir bildirim göndererek hesabı doğrulamalarını talep ediyor. Eğer hesap doğrulanmaz veya parola yenilenmezse bu hesaplar tekrar açılamayacak şekilde kilitleniyor. Ayrıca Twitter geçtiğimiz yıl 'Smyte' isimli bir siber güvenlik şirketini satın almıştı.

Twitter tarafından yanlış bilgi yayan ve bu haberlerin yayılmasına yardımcı olan 70 milyon hesabın askıya alındığı açıklandı. Sahte hesaplar konusunda ciddi sorunları olan Twitter'da 50 bin adet Rus kaynaklı bot hesabının 2016 seçimlerini ABD Başkanı seçilen Donald Trump lehinde maniple ettiği biliniyor.

'Bu Tweet kullanım dışıdır'

Bu arada yakın zamanda sıkça karşılaştığımız 'Bu tweet kullanım dışıdır' ibaresi de dikkatlerimizi çekiyor.
Twitter konu hakkında henüz bir açıklama yapmasa da Z Raporu dergisinde yer alan analize göre; saldırgan tutum sergileyen, şikayet alan hesapların tweetleri artık görüntülenemeyecek. Bu durum yalnızca ülkemize mahsus değil dünya genelinde de yaşanıyor. Twitter yönetimi tarafından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da bot ve trol hesaplarla mücadele için alınan bir önlem olduğu düşünülüyor.

Twitter başta olmak üzere diğer sosyal mecralar olan Instagram, Facebook ve Youtube her geçen gün yeni teknolojiler kullanarak sahte hesapları engellemeye çalışıyor. Konuyla ilgili detaylı bir analize Z Raporu dergisinin Temmuz sayısından ulaşabilirsiniz.

 

YENİŞAFAK

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Twitter nefret söylemine ve trollere savaş açtı: Bu tweet kullanım dışıdır
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.