Bayi Hosting Nedir? Neden Kullanılmalıdır

Dünya pazarında Reseller Hosting olarak adlandırılan bu hizmet, Türkiye’de Bayi Hosting olarak yer almaktadır. Genel işlevi ile birden fazla web sitesini tek bir alanda barındırmak için hazırlanan çoklu yapıya sahip uygun bayi paketleridir.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bayi hosting nedir? neden kullanılmalıdır

Dünya pazarında Reseller Hosting olarak adlandırılan bu hizmet, Türkiye’de Bayi Hosting olarak yer almaktadır. Genel işlevi ile birden fazla web sitesini tek bir alanda barındırmak için hazırlanan çoklu yapıya sahip uygun bayi paketleridir. 

Paylaşımlı hosting paketlerinde birçok seçenek bulabiliyorsunuz. Ancak birden fazla web sitesi barındırdığınızda her site için tekli hosting almak yerine bayi paketlerinden yararlanmak daha uygun maliyete sahip olacaktır. Bayi hosting paketleri firmalar içerisinde farklı yapılarda bulunabilmektedir. WHM yapıya sahip bayi paketleri ile firmaların kendi özelleştirdiği bayi hosting paketleri ile de karşılaşabiliyoruz.  

Bayi

 

Bayi Hosting Kimler Tarafından Kullanılır?

Bayi paketleri aslında herkes tarafından kullanılabilir düzeyde paketlerdir. Ancak tek bir siteniz için bayi paketi satın almanız uygun olmayacaktır. Birden fazla web sitenizi barındırmak için tercih edeceğiniz bu paketlerde tüm sitelerinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz. Şimdi bayi hosting paketini kimler tarafından kullanıldığını sıralayalım.

# Webmaster: Hosting firmaları dışında blogculuk veya freelancer işleri için domain toplayıp hepsini tek bir yerde barındıran ve içeriklerini devamlı güncel tutmayı hedefleyen webmasterlar tarafından bayi paketleri tercih ediliyor. Bu paketlerde birden fazla web sitesi barındırılabildiği için webmaster’lar tüm siteleri için tekli paket yerine tek bir alanda bayi hosting de tutmayı tercih ediyorlar.

# Freelancer: Her hangi bir firma olmadan sadece sanal dünyadan free olarak çalışmalarını devam ettiren bu kişiler, web sektöründe müşterilerine bayi paketlerinde yer açmaktalar. Her freelancer için geçerli olmayan bu durum, genel olarak web tasarım sektöründe büyük kitleye hitap eden kişilerin tercih ettiği bayi paketleridir.

# Hosting Firmaları: Küçük çaplı henüz yeni başlangıç yapan hosting firmaları için en uygun seçim olan bu paketler, maliyet açısından başlangıçta zorluk çıkarmamaktadır. Her hosting firması en başta sunucu kurulmalı olarak bilinse de henüz bir müşteri kitlesi olmayan ve yeni başlayan firmalar, Bayi hosting paketlerini tercih ediyorlar.

# Web Tasarım Firmaları: Web sektörüne en çok ihtiyaç duyan kitle web tasarım ile ilgilenen kişiler olabilir. Birçok müşteriye hizmet veren bu firmalar, genel olarak yoğun siteler için sunucuyu tercih etse de genellikle başlangıçta olan web sitelerini bayi paketlerinde barındırmaktalar. Bunun sebebi tek bir yerde toplanması ve maliyet açısından daha uygun olmasıdır.

Bayi hosting paketlerinin tercih sebepleri genel olarak bellidir. Tek bir yerde toplamak, maliyet açısından uygun ve sorunsuz hizmet verebileceğiniz bir yapıya sahip olmasından dolayı tercih edilen gözde ürünlerden biridir. Peki bayi paketlerinin çeşitleri nedir?

Bayi Hosting Çeşitleri

Genel olarak firmaların sunduğu her zaman 1 ürün fix bayi hostingdir. Buda WHM / cPanel yapısına sahip bir bayi paketidir. Ancak gelişen sektörde hosting firmaları yazılımcıları ile birlikte kendi paketlerini oluşturmaktalar. Örnek vermek gerekir ise Turhost firmasının sunduğu nBayi paketi sadece onlara özel olmakla birlikte, içerisinde bir bayi hosting paketinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan özellikleri bulundurması ve daha fazlasını sunabilen nbayi paketleri diğer bayi paketlerinden kendini ayırabilmektedir. Yazımda bu paketlere kısaca değinmek isterim.

nBayi Hosting

Turhost tarafından oluşturulan bu paketlerin en büyük özelliği tek bir bayi içerisinde hem Linux(cpanel) hem de Windows(plesk) hosting paketleri açabiliyorsunuz. Diğer bayi paketlerinden ayıran özellikleri ile standart bayilerden çok daha ilerde kalan bu paketin fiyatları WHM bayi ile aynıdır. O zaman kısaca içerisinde bulundurduğu şaşırtıcı özelliklere yer verelim.

# Linux ve Windows Hosting: En büyük özelliklerinden biri olan bu sistem, ihtiyaçlarında dışında bir kullanım imkanı sunabiliyor. Bir nBayi paketinin içerisinde istediğiniz zaman Linux ve Windows olarak farklı hosting paketleri oluşturabilirsiniz. 

# Lokasyon Tercihi: Bayi paketinde her açtığınız siteleri farklı lokasyonlara yerleştirebilirsiniz. Turhost’un sunduğu lokasyon alanlarını kullanarak sitelerinizi yurtdışı veya yurtiçi barındırma sağlayabilirsiniz.

# Yetkilendirme Sistemi: Webmaster ve freelancer’lar için tasarlanmış gibi olan bu pakette yetkilendirme sisteminede yer verildiğini gördük. Her paketin farklı yönetim paneli olduğu için paket sahibi istediği kişiye paketin yönetim paneline erişim açabiliyor. Buda etkileyici özelliklerden biri diyebiliriz.

# Kolay Yönetim Panelleri: WHM gibi karışık bir panele sahip olmaksızın sadece nbayi yönetim panelinde oluşturduğunuz cPanel ve Plesk panele sahip hosting paketlerinin kolay yönetim panelleride müşteri arayüzünde bulunmakta. Bu panel’de hemen hemen herşeyi yapabildiğiniz gibi sadece tek tıkla bir çok uygulamayıda kurabiliyorsunuz.

WHM Bayi Hosting

WHM paketleri genel olarak tüm firmaların sağladığı bayi hosting olarak bilinmektedir. Genel standart özellikler dışında ek olarak bir özellik bulunmayan bu hizmetlerde farklılıklar bulunamayabiliyor. Çünkü her firmanın sağladığı WHM aynıdır. Sadece sunucu kaynakları değişebiliyor. 

WHM bayi paketlerden çok fazla bahsetmeye gerek duyulmadığını düşünüyorum. Genel olarak tüm firmaların sunduğu bir hizmet olarak herkesin hemen hemen tanıdığı bildiği bir hizmet. Bundan dolayı burada çok fazla yer vermenin anlamı yok ancak çoğu kişinin bildiği gibi WHM panelde bir çok özellik taşıyor.

Paket oluşturma, DNS oluşturma silme, Kuyruk kontrolü gibi gibi birçok fonksiyonu kendi panelinde bulunduruyor. WHM paneli kullanan kişiler genel olarak sunucudan alışkınlıkları olduğundan dolayı olabiliyor. Sunucu yönetimleri genellikle WHM yapıldığından dolayı öğrenilmesi gerekiyor. 

WHM paketimizinde sonuna geldik. Örnek olarak gösterdiğim Turhost firmasının nBayi paketi oldukça yenilikçi özellikleri içinde taşımakta. Bu özellikler firmaların çok fazla kullanmadığı yazılımlar olabiliyor. 

Bayi paketleri hakkında bilgilendirme sağladığımız rehberimizin sonuna geldik. Paketler arasında ki farkları ve kimler tarafından alındığının planlamasını yaparak kendinize en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bayi Hosting Nedir? Neden Kullanılmalıdır
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.