Sosyal medyada henüz yazmadıklarınız bile gizli değil

Yapılan yeni bir araştırma, Facebook ve Twitter’ın, sosyal medyada olmasalar bile insanların özel hayatlarına dair detaylı bilgilere ulaşmak için kullanılabildiğini ortaya çıkardı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
sosyal medyada henüz yazmadıklarınız bile gizli değil

Vermort ve Adelaide üniversitelerinden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmaya göre, insanların sosyal medyada kimlerle zaman geçirdiğine bakarak bir sonraki sözlerinin ne olabileceğini kestirmek mümkün.

Araştırma ekibi, 13 bin 905 Twitter kullanıcısının herkese açık 30 milyondan fazla paylaşımını analiz etti. Yapılan kapsamlı incelemeler, bir kullanıcının listesindeki 8 ya da 9 bağlantının yazdığı mesajlara bakılarak, o kişinin bir sonraki paylaşımının tahmin edilebildiğini gösterdi. Bu yöntemle yürütülen çalışmalar sırasında, söz konusu kişinin kendi Twitter sayfasına bakmış gibi isabetli sonuçlar elde edildi.

Araştırmacılar, sosyal medyayı terk etmiş ya da bu alana hiç girmemiş insanların bile gelecekteki muhtemel paylaşımlarını ya da aktivitelerini yüzde 95 doğruluk oranıyla tahmin etmeyi başardıklarını belirtti.

Aynı bulguların Facebook için de geçerli olduğunu kaydeden uzmanlar, insanların muhtemel verilerini arkadaşlarına aktardığı konusunda uyarılarda bulundu.

Araştırmacılar, sosyal medya kullanan insanların bilgilerini tahmin etmeye yarayan matematiksel bir üst sınır olduğunu belirtiyor. Bulgulara bakıldığında dikkati çeken nokta ise, söz konusu bilgilerin kişinin kendisi ya da bir başkası tarafından sağlanmasına veya bir profilde yer almış olmasına gerek olmaması oldu.

Özel hayatı korumak için arkadaşlara da iş düşüyor

Kişisel tercihlerin mahremiyetin merkezi olduğu tezini sarsan araştırma, insanların internette takip edilmekten ve sosyal medya üzerinden verilerinin toplanmasından kaçmasının pek de mümkün olmadığını gösteriyor.

Çalışmanın ortak yazarlarından olan Lewis Mitchell, “Sosyal medyada saklanacak hiçbir yer kalmadı” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Vermont Üniversitesi’nden Profesör Jim Bagrow ise, “Sosyal medya platformlarında mahremiyetinizi tek başınıza kontrol edemezsiniz. Bu konuda arkadaşlarınıza da iş düşüyor” ifadelerini kullandı.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sosyal medyada henüz yazmadıklarınız bile gizli değil
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.