Google’a da Sansür Geldi

Türkiye Youtube’dan sonra şimdi de Google’a ait bazı IP’lere erişim yasağı uyguluyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
google’a da sansür geldi

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google'a ait bazı IP'lere (Internet Protocol Address), 'hukuksal nedenlerden dolayı' erişimin engelleneceği öğrenildi.

Bazı ADSL firmaları ve servis sağlayıcılar tarafından abonelerine gönderilen bilgilendirmeye göre, erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla Google'in bazı uygulamalarına erişememe veya erişimde yavaşlık yaşanması bekleniyor.

HANGİ GOOGLE SERVİSLERİ SORUNLU?

Bilgi notunda, sınırlamayla Google internet sitesine erişimde sorun yaşanması, reklam gibi analiz verisi için internet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya internet sitelerinde erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yapıldı, Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde 'google search' kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama olabileceği ifade edildi.

KURUMSAL ÇÖZÜMLER ÇALIŞMAYABİLİR

Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search'e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği duyuruldu. Bu arada uzmanlar, TİB'in kararının, Google'a ait eski Youtube IP'leri ile ilgili olabileceğini değerlendirdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 31 Mayis itibarıyle DNS tabanlı erişim engellenmesi yerine IP tabanlı erişim engellenmesi uygulamaya başladı. Erişimi yasak olan sitelerin IP'leri tüm servis sağlayıcılar tarafından bloklanıyor.

PEKİ YASAĞIN NEDENİ NE?


Google'ın yasağı delmek için kendisine ait IP'leri YouTube'da da kullanması üzerine bu tablo ortaya çıktı. Google'ın bu taktik değişikliği üzerine, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, YouTube'un kullandigi Google'a ait bazi IP'leri engellemeye başladı. Sonuçta, YouTube'un yerine Google'ın yasaklanması gibi bir durum ortaya çıktı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Google’a da Sansür Geldi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Abbas Zorl Salı, 14:10

    Donanım haber forumlarında gezinirgen güzel bir programa rastladım, bu sorunları ortadan kaldırıyor cok basit bir şekilde, tavsiye ederim ;)

    http://forum.donanimhaber.com/m_40321934/tm.htm

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.