Çin'in e-ticaret devi Alibaba, SCMP'yi satın aldığını duyurdu

Hong Kong'un en büyük yayın kuruluşlarından South China Morning Post, 112 yıldır faaliyet gösteriyor

BİLİM-TEKNOLOJİ .
çinin e-ticaret devi alibaba, scmpyi satın aldığını duyurdu

ANKARA (AA) - Çin'in e-ticaret devi Alibaba, Hong Kong merkezli yayın yapan South China Morning Post (SCMP) gazetesi ve SCMP Media şirketinin tüm medya varlıklarını satın aldığını açıkladı.

Alibaba Holding Başkan Yardımcısı Joe Tsai, internet aracılığıyla yaptığı açıklamada, South China Morning Post'un Hong Kong ve anakara Çin adına daha kapsamlı yayın yapması amacıyla satın alındığını duyurdu.

SCMP'nin 112 yıldır Çin'in yayın bölgesinde İngilizce yaptığı haberler dolayısıyla eşsiz olduğunu belirten Tsai, bu satın almayı dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'i takip etmek isteyen okuyucuları çekmek için fırsat olarak niteledi. Tsai, "Vizyonumuz dijital yayın ve bilgiye erişimi kolaylaştırarak, SCMP'nin küresel okunurluğunu genişletmektir" dedi. 

SCMP Başkanı Robin Hu da mobil internet üzerinde Alibaba'nın ispatlanmış başarısı sayesinde dünya çapında daha fazla okuyucuya hitap etmeyi istediklerini anlattı.

1903 yılında kurulan South China Morning Post gazetesi, başlarda bölgedeki küçük kolonilere İngilizce yayınla ulaşma hedefiyle yola çıkmıştı. Gazete, daha sonra Hong Kong ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde tanınarak, bölgeyle ilgili haberlere ulaşmak isteyen geniş okuyucusu kitlesine sahip oldu.

Dünya'nın en büyük online alışveriş sitesi kabul edilen Alibaba, bünyesinde birçok elektronik ticaret platformunu barındırıyor. Ayrıca, Çin'de internetten yapılan alışverişlerin yüzde 80'i de bu platform üzerinden gerçekleştiriliyor. Alibaba, Çin'de ticaret yapmak isteyen uluslararası firmalar ve deniz aşırı ülkelere ürün satmak isteyen Çinli firmaları biraraya getiren kuruluş olarak biliniyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çin'in e-ticaret devi Alibaba, SCMP'yi satın aldığını duyurdu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.