Yalın ADSL Fiyatları El Yakıyor

Sabit telefon hattı olmadan internete bağlanmak kulağa gayet hoş geliyor... Peki ya fiyatları?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
yalın adsl fiyatları el yakıyor

Sabit telefon hattı almadan internet bağlantısı sağlayan ‘Yalın ADSL’ sisteminde şimdi de yüksek fiyat sorunu çıktı. TELKODER, toptan alım fiyatının aşırı pahalılığından şikâyet ediyor.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu, Türk Telekom tarafından 38.69 lira olarak teklif edilen 2 MB/4 GB kotalı ‘Yalın ADSL’ toptan alım ücretinin en fazla 16 lira olması ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) ‘Yalın ADSL’ tarifelerini bu ücreti dikkate alarak onaylaması gerektiğini bildirdi. Dernek Yönetim Kurulunca yapılan açıklamada, “Yalın ADSL”e ilişkin basında yer alan bazı haberlerde, Türk Telekom tarafından teklif edilen Yalın ADSL ücretlerinin, Türkiye gerçekleri ve maliyetleri ile ilgisi bulunmadığının ve “ADSL kullanım ücreti” ve “Yalın ADSL erişim ücreti” olarak iki ücretin toplanmasıyla elde edildiğinin görüldüğü kaydedildi. Yalın ADSL ücret ve koşullarının, BTK tarafındanonaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği hatırlatıldı.

BEDAVA ÜLKELER VAR

Açıklamada, Yalın ADSL hizmetinin, AB ülkelerinde zorunlu tutulduğu, Norveç, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerde bulunduğu bilgisine de yer verildi. Tüketicilerin bu uygulamadan yarar sağlayabilmeleri için Yalın ADSL’nin fiyatının çok dikkatli olarak belirlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Bu fiyatın maliyetle ilgisi yok

Türk Telekom’un teklif ettiği ADSL kullanım ücreti ile mevcut ücretlere yüzde 18 zam yapılmak istendiğine işaret edilerek, şöyle denildi: Ülkemizdeki enflasyon oranı yüzde 18’den düşüktür. Kaldı ki, tüm dünyada telekomünikasyon hizmetleri ücretlerinin çoğunlukla düştüğü de bilinen bir gerçektir. Diğer yandan, yapılmak istenen zam, hükümetimizin politikasına da uygun değildir. Hükümetimiz, hızlı internetin yaygınlaştırılarak halkımız tarafından uygun fiyatlarla ve yaygın olarak kullanılmasını amaçlamaktadır, bu nedenle internet hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisi’ni yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürmüştür. Türk Telekom tarafından 19.3 lira olarak teklif edilen Yalın ADSL erişim ücretinin ise maliyetlerle bir ilgisi bulunmadığı açıkça görülmektedir. TELKODER tarafından bilimsel veriler ve diğer ülke örnekleri kullanılarak yapılan çalışmaya göre söz konusu ücret en fazla 4.85 lira olmalıdır. Bu yüksek fiyatlarla Yalın ADSL’in vatandaşlara yarar getirmeyeceği açıktır...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yalın ADSL Fiyatları El Yakıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.