Kırsalda 11 Evden 1'i İnternetli

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nce yapılan araştırmada, internet bağlantısı kentlerde her üç evde bir, kırsalda ise her onbir evden birinde bulunuyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
kırsalda 11 evden 1i internetli

Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı/Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve TÜBİTAK'ın işbirliğiyle HÜ Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından beş yılda bir yapılan 'Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın sonuçları belli oldu.

Birçok alanda önemli sonuçlar ortaya koyan araştırmanın, ''Hanehalkı, Nüfusu ve Konut Özellikleri'' başlıklı alt bölümü için 7 bin 866'sı kentte yaşayan 10 bin 525 kişiyle görüşüldü.

Hanehalkına, evlerinde dayanıklı tüketim malları bulunup bulunmadığının sorulduğu araştırmanın sonucuna göre, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü ve telefon gibi dayanıklı ev aletlerinin on evden dokuzunda bulunduğu tespit edildi.

Araştırmada, kentteki evlerde kullanılan internet bağlantısının her üç evden birinde bulunduğu, kırsalda ise her onbir evden birinde kurulu olduğu saptandı.

Araştırma sonucuna göre, 10 bin 525 hanenin yüzde 27'sinde internet bağlantısı bulunurken, 2003 yılında yapılan araştırmada ise internet kullanımının yüzde 8 seviyesinde olduğu ve 5 yılda 19 puanlık artış gösterdiği kaydedildi.

Dayanıklı tüketim mallarına sahip olma oranının kentteki hanelerde daha yüksek olduğu kaydedilen araştırmada, 23 ev eşyası içerisinde yalnızca uydu yayınının kırsaldaki evlerde daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kırsalda 11 Evden 1'i İnternetli
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.