Devlet 6 Bini Aşkın Siteyi Kapattı

Türkiye’de erişim engelli internet sitesi sayısı 6 bini geçti. Sadece son dört ayda Türkiye’den erişimi engellenen web sitesi sayısı 3 bine yakın.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
devlet 6 bini aşkın siteyi kapattı

Erişime engellenen sitelerin yarısı 5651 sayılı İnternet Kanunu’nda sıralanan gerekçelerle kapatılırken, diğer yarısına erişim çoğunlukla MÜ-YAP’ın şikayeti üzerine 5864 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek Madde 4 uyarınca engellendi.

5651 sayılı yasa uyarınca engellenen sitelerin büyük kısmı cinsel içeriği nedeniyle erişime kapatıldı. Onu bahis ve kumar oynatma ve teşvik etme, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, uyuşturucuya teşvik etme diğer gerekçeler arasında.

Bu erişime kapama kararlarının bir kısmında mahkeme kararı bulunurken, çoğunluk sadece Telekomünikasyon Kurumu’nun ve savcılıkların ‘tedbir’ kararı sonucu gerçekleşmiş. Örneğin geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük iki müzik sosyal ağı olan MySpace ve last.fm’e MÜ-YAP’ın telif hakkı ihlali şikayeti sonucu uygulanan erişim yasağı, yalnızca Beyoğlu Başsavcılığı’nın aldığı ‘tedbir’ kararıyla yürürlüğe kondu. Engelliweb.com sitesinde verilen rakama göre şu anda 471 siteye erişim engelinde mahkeme kararı yok.

Cinsel içeriği yüzünden erişimi engellenen siteler sayı itibarıyla listenin başında. Ancak burada da sorun var çünkü Türkiye’de cinsel  içeriği izlemek yasak olmadığı için kapatma gerekçeleri genellikle muhafazakar vatandaşın “ahlaki değerlerimi rencide ediyor” türünden şikayetler üzerine, ve yine mahkeme kararı olmadan, sadece Telekomünikasyon Kurumu görevlilerinin ‘tedbir’ kararıyla yapılıyor.

Öte yandan mahkeme kararı olsa bile, yurtdışı kaynaklı sitelerin sahiplerinin Türk mahkemesine itirazla uğraşmayacak olması, sansürü otomatik olarak sürekli hale getiriyor. Böylece özellikle yabancı kaynaklı siteler engellendikleriyle kalıyor. Bugün örneğin ateizmi veya evrim teorisini savunan pek çok site, basının gündeme getirdiği çok popüler olanları hariç, bugün hala erişime kapalı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Devlet 6 Bini Aşkın Siteyi Kapattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • suffe Cuma, 12:38

    Ne güzel işte, fena mı? Ahlak erozyonunun önüne zaten geçilemiyor. Bir de ekmeklerine yağ mı sürülsün. Haber, çok teessür içinde kaleme alınmış nedense. :) Özgür basın ilkeleri mi?

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.