Kendini Tamir Eden Elektronik Cihazlar Yolda

Amerikalı araştırmacılar, kendi kendini tamir edebilen elektronik çip hayalini gerçek kılmaya biraz daha yaklaştıklarını söylüyorlar.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
kendini tamir eden elektronik cihazlar yolda

Amerikalı araştırmacılar, kendi kendini tamir edebilen elektronik çip hayalini gerçek kılmaya biraz daha yaklaştıklarını söylüyorlar.
Illinois Üniversitesi ekibi, üzerinde oluşan çatlakları tamir etmek için sıvı metal salıp iletkenliğini yeniden tesis eden bir devre üretti.

Göz açıp kapayana kadar tamir süreci tamamlanarak devre yeniden çalışır hale geliyor.
Araştırma ekibi, çalışmalarının ileride çok daha uzun ömürlü cihazların yolunu açabileceğini ve şu an gezegenler arası seyahat önünde duran en büyük engellerden birine çözüm getirebileceğini söylüyor.
Mühendisler, elektronik çipte hasara yol açan darbe ya da basıncın aynı anda sıvı metal salan rezervuarları harekete geçirmesini planlıyor.
Oluşan çatlağa sıvı metal dolgusu yapılarak, elektrik akımının aksamadan sürmesi sağlanıyor.
Araştırma, üniversitenin yeniden şarj edilebilen pillerin ömrünü uzatmak için yürüttüğü deneylerin bir ürünü.

Bu tip pillerin genelde en çok rastlanan bozulma nedeni, cihazın içinde meydana gelen mikroskopik büyüklükteki ufak hasarların elektrik iletkenliğini yavaşlatmasından kaynaklanıyor.
BBC'ye mülakat veren Profesör Scott White, kendi kendini tamir eden devrelerin uzay endüstrisi açısından büyük umutlar vaadettiğinin altını çizdi.

Uyduların ya da uzay araçlarının elektronik teçhizatında bir arıza olduğu vakit, insan eliyle devrenin çıkartılıp yenisinin takılması mümkün olmadığı için, kendi kendini tamir özelliği hayati önem taşıyor.
Illionis Üniversitesi mühendisleri, üzerinde çalıştıkları projenin elektrikli araba pillerinin gelişimine de katkı sağlayabileceğini düşünüyor.

Bilim dünyası projenin geleceğinden heyecan duysa da, bu tip araştırmaların elektronik eşya piyasasında nasıl algılandığı ayrı bir konu.
Çok daha uzun ömürlü cihazların üretilmesi elektronik şirketleri açısından daha az satış anlamına gelecek.

BBC Türkçe

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kendini Tamir Eden Elektronik Cihazlar Yolda
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.