Eskiyen Elektronik Cihazları Ne Yapmalı?

Her yeni model çıktığında elimizdeki cihazı değiştiriyoruz. Peki eskiyen bu elektronik cihazları ne yapıyorsunuz?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
eskiyen elektronik cihazları ne yapmalı?

Günümüzde birçoğumuzun evi bilgisayar ve çevre birimleri, MP3 oynatıcı, oyun konsolları, DVD oynatıcılar, ses sistemleri ile sayısız dijital cihaz gibi elektronik cihazlarla donatılmıştır.

Her yeni model çıktığında elimizdeki cihazı değiştiriyoruz. Peki eskiyen bu elektronik cihazları ne yapıyorsunuz?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, elektronik cihazlarınızı çöpe atmamanız için birçok neden var. Elinizdeki cihazlar son 10 yıl içinde alındıysa muhtemelen bunlar yenilenmiştir ya da yenilerin teknolojisi kıyaslanmayacak yükselmiştir. Ancak, elinizdeki cihaz babanızdan kalma bir yadigar ise bunu kesinlikle çöpe atmamalısınız. Eğer atarsanız, plastik, metal ve cam gibi değerli kaynakları çöpe atmış olursunuz. Aynı zamanda bunları çöpe attığınızda potansiyel olarak zehirli malzemeleri de toprağa gönderiyorsunuz. Kurşun, civa ve diğer maddeler eski monitörlerden ve devrelerden havaya ve yere, suya karışıyor ve insanların sağlığını etkiliyor. Günümüzde bir çok ülkede belirli elektronik bileşenler zehirli atık olarak kabul ediliyor.
 
Eskiyen bilgisayarınızı çöpe atmayacaksanız, önünüzde iki seçeneğiniz var; yeniden kullanmak ya da geri dönüşüm. Eğer cihazınız çalışır durumdaysa, yeniden kullanmak daha iyi bir seçenektir. Yenileme geri dönüşümden daha kolaydır. Geri dönüşümde ise yüksek miktarda enerji kullanıyor. Çalışan bir elektronik cihazı yeniden kullanım için bağışlayabilirsiniz veya takas edebilirsiniz. Eğer çalışmayan eski bir bilgisayarınız, tarayıcınız varsa, bunları sadece üzerindeki çalışır durumdaki yedek parçaları için satın almak isteyen kişilere satabilirsiniz.
 
Eğer kırılmış, oldukça eski parçalara sahip bir elektronik cihazınız varsa, bunlardan en az çabayla kurtulmanın yolu ise geri dönüşümdür. Elektronik cihazların geri dönüşümü çok yeni bir endüstridir ve bu noktada merkezileşmekten uzaktır. İnsanlar artık eskimiş elektronik cihazlarını çöpe atmayı bırakmalıdır. Günümüzde dünyada birçok elektronik eşya üreticisi ve perakendecisi eski cihazlarınızı kolayca yeniden dönüştüren ürün programları kurmuştur.

Zaman

 


 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Eskiyen Elektronik Cihazları Ne Yapmalı?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.