İTÜ Güneş Arabası Avustralya'ya Gidiyor!

'ARIBA', dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan 'Avustralya World Solar Challenge 2011'e katılacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
itü güneş arabası avustralyaya gidiyor!

Türkiye'nin uluslararası alanda ödül sahibi ilk ve tek güneş arabası İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) "ARIBA", dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan "Avustralya World Solar Challenge 2011"e katılacak.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, ülke çapında Formula G yarışlarında elde ettiği sayısız ödül ve üstün başarı ile iddiasını ortaya koyan ve ARGE çalışmaları akademik bildiri olarak kabul gören İTÜ Güneş Arabası Ekibi, yeni bir hedef için beşinci güneş arabalarını tasarlamaya başladı.

Türkiye'de elektrikli otomobil tasarımı ve üretimi yapılabilmesi için disiplinler arası ortamda yetkin mühendisler yetiştiren İTÜ Güneş Arabası Ekibi (İTÜ-GAE), güneş enerjisi alanında dünyanın en önemli yarışması olan "Avustralya World Solar Challenge 2011"e katılmak için gün sayıyor.

Geçtiğimiz yıl Avustralya'dan "En İyi Yeni Katılımcı" ödülüyle dönen ekip, bu yıl 16-23 Ekim tarihlerinde yapılacak yarışlarda derece hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Makine Mühendisliği Otomotiv Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi ve Takım Kaptanı Onur Serin, güneş arabalarının tasarımı ve üretiminin tamamen kendilerine ait olduğunu, bu projede farklı bölümlerden bir çok öğrencinin de yer aldığını belirtti.

Serin, bir yandan elektrikli otomobilin nasıl yapılacağını öğrettiklerini, bir yandan da güneş enerjisinin ve yenilenebilir enerjilerin günlük yaşamda kullanımıyla ilgili modeller geliştirdiklerini ifade etti.

Öte yandan, yarışlarda Harvard, MIT, Yale, Tokyo gibi bu alanda çok iyi üniversitelerle yarışacak olan ekip, güneş panelleri üretimi için destek bekliyor. İTÜ Güneş Arabası'na destek olmak isteyenler, "www.itugae.com/bagis" linkinden kendi isimlerini verebilecekleri güneş panelleri satın alabilecek.

 

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İTÜ Güneş Arabası Avustralya'ya Gidiyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.