Rusya 'hayalet uydu' geliştirdi!

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), uyduları “hayalet uydu” haline getirebilecek yeni bir yöntem geliştirdi

BİLİM-TEKNOLOJİ .
rusya hayalet uydu geliştirdi!

Sputnik’in haberine göre bu buluş, uzay aracının ya da uydunun etrafını kaplayan bir hava balonu film sayesinde üzerine gelen ışığı dağıtarak tespit edilmesini zorlaştırıyor. Hayalet uydu teknolojisi ile uydunun uzaydaki görünürlüğünü 10 kat azaltıyor ve yeryüzünden bakıldığında görünürlük düzeyi çok daha az oluyor.

Rusya, geliştirilen bu teknoloji sayesinde 10-20 bin kilometrenin üzerindeki uyduları gizleyebilecek ve hayalet konumuna getirebilecek.

Rusya Uzay Politikaları Enstitüsü’nün Başkanı Ivan Moiseyev, uydu gizliliği teknolojisinin askeri amaçlar için kullanılabileceğini söyledi.

Moiseyev, radar ve optik araçlarla elde edilen görüntüleri kullanarak uydunun manevralarının ve yerinin tespit edilebileceğine dikkat çekerek yeni teknoloji sayesinde uyduların gizlenebildiğini belirtti..

Roscosmos ayrıca uydunun arızalanması durumunda kendi kendini imha edebilmesine imkan tanıyan bir sistem de tasarladığını duyurdu.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rusya 'hayalet uydu' geliştirdi!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.