Yeni Zelanda'dan Huawei firmasına altyapı engeli

Okyanusya ülkesi Yeni Zelanda'da hükümet yerel cep telefonu operatörünün, Çin telekom şirketi Huawei'nin sağladığı mobil iletişim altyapısını kullanmasını yasakladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
yeni zelandadan huawei firmasına altyapı engeli

Yeni Zelanda Hükümeti İletişim Güvenliği Bürosu, yerel cep telefonu operatörü Spark'ın 5G mobil iletişim ağı için Huawei'nin altyapı donanımlarını kullanmasına yasak getirdi.

Huawei'nin 5G teknolojisine özel olarak ürettiği sinyal kulelerinin "ağ güvenliği açısından ciddi risk oluşturacağı" belirtildi.

Çinli şirket daha önce Yeni Zelanda'da mobil iletişim altyapıları kurmuştu. Spark martta Huawei ile kurdukları 5G altyapısını sergilemek üzere başkent Wellington'da parlamentonun karşısındaki caddede pilot uygulama yapmıştı.

Bir başka Okyanusya ülkesi, Avustralya ağustosta Huawei'nin ülkesinde 5G altyapısı kurmasını yasakladı.

ABD Kongresi 2012'de yayımladığı raporda Huawei'nin Çin devletiyle olan ilişkilerine dikkati çekerek olası güvenlik riskleri nedeniyle ABD şirketlerine Huawei donanımlarını kullanmama tavsiyesinde bulunmuştu.

Yeni Zelanda'nın kararı Çin ile olan diplomatik ve ticari ilişkilerine zarar verebilir.

2008'de Çin ile serbest ticaret anlaşması imzalayan Yeni Zelanda, Pekin yönetimiyle bu tarz anlaşma yapan ilk ülke olmuştu.

Çin, her yıl Yeni Zelanda'dan milyarlarca dolar değerinde süt ürünü ithal ediyor.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yeni Zelanda'dan Huawei firmasına altyapı engeli
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.