Sosyal medyaya yapay zeka kattı

İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren Formalis Bilgi Teknolojileri, bulut sistemlerini kullanarak şirketlere uçtan uca çözümler sunuyor. Yazılımlarını ‘Mi4biz’ markası altında toplayan şirket, son dönemde önemli yeniliklere imza attı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
sosyal medyaya yapay zeka kattı

İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren Formalis Bilgi Teknolojileri, bulut sistemlerini kullanarak şirketlere uçtan uca çözümler sunuyor. Yazılımlarını ‘Mi4biz’ markası altında toplayan şirket, son dönemde önemli yeniliklere imza attı. Hayata geçirdikleri ürünlerin özgün olduğunu ifade eden Formalis Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Tamer Gülce, “Mi4biz’in özgün özellikleri var. Bunlardan bir tanesi yapay zekâ ve öğrenebilen makineler üzerine. Bu projeleri Bilkent Üniversitesi ile birlikte geliştirdik. İkinci versiyonlarını ise İstanbul Teknik üniversitesi ile gerçekleştiriyoruz. Burada hayata geçirdiğimiz çalışma, özetle bildirimlerin incelenmesi ve anlamlandırılması üzerine. Tüketicilerden gelen mail ya da telefon gibi bildirimlerin yapay zekâ ile ulaşması gereken birime aktarımını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma, şirketlerde istihdam ve zaman verimlilikleri sağlıyor. Ayrıca sosyal medya takibinde de yapay zekâ unsurları ile hakkınızda neler konuşulduğunu, olumlu olup olmadığını anında size iletebiliyoruz.” diye konuştu.

Sürekli yenileniyor

Kendilerini sürekli olarak ürün geliştiren bir firma olarak tanımlayan Gülce, son dönemde geliştirdikleri ürünleri ise şu sözlerle anlatıyor; “Mi4biz, devamlı gelişen, yenilenen bir model. Buraya son dönemde Chat modül, sosyal medya modülleri ekledik. Örneğin bir teknik aksama var ve bununla ilgili yüzlerce bildirim geliyor. Üçüncü bildirimden sonra gelenler anlamlandırılıyor. Yani gelen metinlerden aynı olanları bir bütün halinde tasnif edebiliyoruz. Bu da şirketlerdeki iş yükünü azalttığı gibi, geri dönüşleri de hızlandırıyor.”

Yapay zekâ cevaplıyor

“Ayrıca istenirse web sitesine bir modül koyabiliyoruz. Buraya yazdığınız talepler de insan faktörü olmaksızın ilgili departmana yönlendiriyor. Sistem taraflara cevap yazma özelliğine de sahip. Örneğin kredi kartı ekstresi ile bir sorununuzu yazılı olarak ilettiniz. Size otomatik olarak, “Kredi kartı ile ilgili tarafımıza yaptığınız şikâyet alınmıştır. En kısa sürede size geri dönüş yapacağız.” yanıtı veriliyor.

Küresel ligde yüzlerce müşteri

Her yıl yüzde 240’lık büyüme rakamlarına ulaşan Mi4biz, küresel ligde de kendine yer buldu. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yüzlerce müşteriye ulaştıklarını söyleyen Gülce sözlerine şöyle devam ediyor; “Amerika’da bir şirketimiz var. Buradan dünyanın çok farklı yerlerine ürün satışı yapıyoruz. Almanya ve İngiltere’de de ofis açma çalışmalarımız sürüyor. Bugün itibarıyla 80 bin kullanıcımız var. Türkiye’de özel sektörden kamuya kadar birçok alanda varız.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sosyal medyaya yapay zeka kattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.