Nota bilmeden de gitar çalma dönemi başladı

Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ta Türk mühendislerce geliştirilen ve gitarda istenen parçaları nota bilmeden de çalmaya imkan tanıyan "myChordBook" adlı internet sitesi, ABD'li bir gitar firmasıyla işbirliğine imza attı

BİLİM-TEKNOLOJİ .
nota bilmeden de gitar çalma dönemi başladı

Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ta Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve gitarda istenen parçaları nota bilmeden de çalmaya olanak sağlayan "myChordBook" isimli internet sitesi, ABD'li yatırımcılarla işbirliğine imza attı. 

ABD'nin müzik aleti üreticisi Fretlight gitarları, bundan böyle Türk yazılımcıların geliştirdiği internet sitesiyle USB bağlantısı sayesinde etkileşime girecek. Böylece bu gitarlara sahip olanlar, diledikleri şarkıyı internet üzerinden dinlerken aynı anda öğrenebilecek.

Bilkent Cyberpark'ta yer alan Do Major firmasının üst düzey yöneticisi, mühendis Giray Songül, AA muhabirine, birkaç yıl önce geliştirdikleri Easy Guitar'ın, klavyesi üzerine ışıklar gömülü olan ve dünyanın bir USB bağlantısıyla internet tarafından kontrol edilebilen ilk gitarı olduğunu söyledi.

Gitarın hiçbir uygulama yüklemeden USB ile bilgisayara bağlanabildiğini ve yine Do Major tarafından dizayn edilen "www.mychordbook.com" sitesini açtığını anlatan Songül, sadece tek tuşla siteye bağlanan gitarın, klavyesi üzerinde parmakların nereye koyulması gerektiğini ışıklar yardımıyla gösterdiğini belirtti.

Bu yöntemin gitarı öğrenme süresini oldukça kısalttığını, enstrüman çalma sürecini eğlenceye dönüştürdüğünü vurgulayan Songül, "myChordBook"un bağlanan enstrümanı internet üzerinden kontrol ederek eğitim verebilen tek site olduğunu ve 6 bin şarkılık kütüphaneyle hizmet verdiğini ifade etti.

Bir günde "Akdeniz Akşamları" esintisi

Sitenin gitar çalma konusunda hiçbir bilgisi olmayanlardan en üst seviyede bulunanlara kadar herkese hitap ettiğini anlatan Songül, şunları kaydetti:

"Gitar çalmayı hiç bilmiyorsanız, bu siteden öğrenebilirsiniz. Sitede videolu dersler de var. Gitarın üzerindeki ışıklar size hangi notayı basacağınızı gösteriyor. Dünyada ilk kez yaptığımız şey de internetten enstrümanları kontrol etmek. Biz ilk kez ışıklı enstrüman yaptık iddiasında değiliz. Biz ilk kez bu enstrümanları internet üzerinden kontrol ediyoruz."

Yapılan bir ankete göre, enstrüman çalmak isteyenlerin yüzde 50'sinden fazlasının, istemediği şarkılarla eğitim alması nedeniyle bundan vazgeçtiğini belirten Songül, "Sitemiz bu problemi çözüyor. Sitemizin en büyük özelliği gitar çalmayı, insanlara istedikleri herhangi bir şarkıyı internet üzerinden dinlerken öğrenmeye fırsat tanıması. Kısaca bir günde 'Akdeniz Akşamları' romantizmi de yaşanabilir" diye konuştu. 

Diğer müzik aletleri de yolda

Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ın, girişimcileri ABD'deki yatırımcılarla buluşturmayı amaçlayan programı kapsamında bu ülkeye gittiklerini anlatan Songül, geliştirdikleri "www.mychordbook.com" sitesi ile Easy Guitar'ı hem Colorado hem de Chicago'da yatırımcılara tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Site olarak ABD'nin lider gitar üreticilerinden Fretlight ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını bildiren Songül, şöyle devam etti:

"Firmayla ortaklık anlaşma imzalarını attık. Bu anlaşmaya göre, Fretlight gitarları artık geliştirdiğimiz yazılımla çalışıyor. Artık Fretlight gitar sahipleri de gitarlarını 'myChordBook'a bağlayıp, çalmak istedikleri şarkıların parmak pozisyonlarını gitarları üzerinde görebilecek. Fretlight ile kurduğumuz işbirliği uzun yıllar devam edecek. Artık mühendislik bilgisiyle müzik bir araya gelmiş oldu. Bu şekilde daha kolay ve hızlı şekilde enstrüman çalmayı öğretiyoruz."

Songül, anlaşmanın ardından internet sitesinin günde 5 bin kişiye 10 bin şarkı öğrettiğini, bir yıldaki hedeflerinin de günde 25 bin müzisyene ulaşmak olduğunu kaydetti.

Sitelerinde gitar dışında piyano ve ukulelenin de desteklendiğini belirten Songül, bunların arasına davul, banjo ve Türk enstrümanlarından sazı eklemek için hazırlıklarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nota bilmeden de gitar çalma dönemi başladı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.