ABD Dinamik İmza'yı geliştirme peşinde

NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) Dinamik İmza adı verilen, kişilerin el hareketleri ve ekrana uyguladığı baskı algılamasından, sokaktaki yürüyüşünden tanınabileceği bir program peşinde.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
abd dinamik imzayı geliştirme peşinde

Son yılların en dikkat çeken teknolojik gelişmelerinden biri kuşkusuz kullanıcıları parmak hareketleriyle tanıyabilen 'swipe recognition technology' (hareket algılama özelliği). 

Dinamik imza olarak da anılan bu özellik kişilerin el hareketleri ve ekrana uyguladığı baskıları algılayarak kullanıcıları tanıyabiliyor. 

Bu özelliğin kullanım alanı ise önümüzdeki günlerde daha genişleyeceğe benziyor. Zira bu özelliğin yaratıcısı Lockheed, NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) ile işbirliğine gittiğini açıkladı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lockheed IT çalışanı John Mears, bu teknolojinin NSA tarafından hangi alanda kullanılacağına dair bir bilgiye sahip olmadıklarını açıkladı.

NSA için üretilen 'Mandrake' isimli uygulama sayesinde akıllı cihazlar, kişileri kullanıcıların  parmak hızı ve ekrana uyguladığı baskıyı ölçerek tanıyabiliyor.

FBI İLE DE ANLAŞMASI VAR

Söz konusu özellik şirketin ABD kurumları için ürettiği ilk teknoloji değil. NTV'ye göre FBI ile 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayan Lockheed, bu kurum için de kişileri retinalarından, dövmelerinden, yüzlerinden ve yürüyüş tarzlarından tanıyabilecek bir sistem geliştiriyor.

BU TEKNOLOJİNİN HENÜZ KULLANIM ALANI YOK

Bu tip teknolojiler kimlik saptama alanındaki yeni adım olarak nitelendiriliyor. Bu teknolojilerin dünya genelindeki 194 ülkedeki olası kullanımını inceleyen bir araştırmaya göre, sistem henüz verimlilik sunamıyor.

'Tractica'  isimli firma tarafından yapılan araştırmada bu teknolojinin henüz saptanmış bir kullanım alanı olmadığının altı çiziliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD Dinamik İmza'yı geliştirme peşinde
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.