Solar Impulse 2 Dünya turuna başladı

Dünyanın etrafında sadece güneş enerjisiyle uçmayı hedefleyen Solar Impulse 2, tarihi denemesine başladı. Abu Dabi'den kalkan uçak ilk ayağı tamamlayacağı Umman'a uğrayacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
solar ımpulse 2 dünya turuna başladı

Bertrad Piccard ve Andre Borscberg'in pilotluğunu yaptığı Solar Impulse 2 uçağı, bu sabah TSİ 06.12'de Abu Dabi'den havanalarak Dünya turuna başladı. Borschberg'in pilotluğundaki Solar Impulse 2, tamamen güneş enerjisiyle Dünya'nın etrafını turlamayı hedefleyen ilk uçuş denemesini temsil ediyor.

Solar Impulse 2'nin Dünya turu 5 ay sürecek.

Abu Dabi'nin Al Bateen havaalanından yola çıkan Solar Impulse 2, beş ay boyunca 500 saat sürecek uçuş gerçekleştirecek. Uçak, tur boyunca Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayacak.

150 milyon dolarlık bir projenin ürünü olan Solar Impulse 2, 72 metre kanat genişliğine rağmen sadece 2,3 ton ağırlığında. Birçok rekora imza atan Solar Impulse uçağının gelişmiş modeli olan Solar Impulse 2, pilotların uzun uçuşlarda dinlenmesi ve egzersiz yapması için ek bir bölme içeriyor.

Aljazeera’nin haberine göre,Solar Impulse ilk uçuşunu Aralık 2009'da gerçekleştirmiş ve Temmuz 2010'da aralıksız 26 saat havada kalmayı başarmıştı. İspanya ve Fas arasında gerçekleştirdiği uçuşla 2012'de kıtalararası ilk denemesini başarıyla tamamlayan uçak, 2013'te ABD'yi Batı Yakası'ndan Doğu Yakası'na kadar kat etmişti.

Solar Impulse 2'nin uçuşu YouTube'dan canlı takip edilebiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Solar Impulse 2 Dünya turuna başladı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.