Bu robot nefes alıyor

Smithsonian Channel adlı belgesel kanalında yayımlanan bir programda dünyanın ilk biyonik adamı tanıtıldı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bu robot nefes alıyor

Robotik bilimi uzmanı Rich Walker ve Matthew Godden tarafından parçaları bir araya getirilen biyonik adam, pankreastan akciğerlerine kadar yapay organlara, insanlardaki gibi işleyen kan dolaşımına sahip. İnsan beynini taklit eden bir beyne sahip olan biyonik adam, ABD'de geliştirilen retina protezi sayesinde görüyor. Bilimadamları, Washington'daki Smithsonian Ulusal Uzay Müzesi'nde gösterilecek biyonik adam sayesinde; insan vücudunun ne ölçüde geliştirilebileceğini ve ömrü uzatan eklentilerin neler olabileceğini keşfetmek istiyor.

1 MİLYON DOLAR

Bir milyon dolara (1.98 milyon Türk Lirası) mal olan robotun modeli, İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nden Bertolt Meyer tarafından hazırlandı.

Meyer, dünyanın en yetenekli biyonik uzmanlarından biri olarak kabul ediliyor. Protez bacakları desteklemesi için 'Rex' denilen dış iskeletler inşa edildi. Bilek ve ayakları ise MIT'te görevli biyo-mühendis Hugh Herr tarafından geliştirildi.

Habervaktim.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu robot nefes alıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.