İşte 3G Hizmetleri ve Tarifeleri

Cep telefonundan hızlı ve zengin içerikli veri akışına ve görüntülü konuşmaya imkan sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) hizmeti bugün başlıyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
işte 3g hizmetleri ve tarifeleri

3G bugün başlıyor

Geçen yıl aralık ayında ihalesi yapılan ve teknik adı "IMT-2000/UMTS" olan 3G hizmet ve altyapılarına ilişkin A tipi lisansı alan Turkcell, B tipi lisansı alan Vodafone ve C tipi lisansı alan Avea bugün 3G hizmeti sunmaya başlayacak.

3G ile şu anki internet bağlantı hızının 10 katı hızda erişim mümkün olacak.

Uygulamaya göre, 3G için abonelik başvurusunda bulunulması gerekiyor. Kullanıcılar, kısa mesaj göndererek 3G hizmeti almaya başlayacak.

3G hizmeti almak için, Turkcell aboneleri, "3G" yazıp 2323'e, Vodafone aboneleri "3G" yazıp 3636'ya ve Avea aboneleri de "3G" yazıp 3334'e kısa mesaj gönderecek.

Mevcut aboneler, herhangi bir abonelik ücreti veya vergi ödemeden 3G'ye anında geçiş yapabilecek.

Abonelerin, 3G şebekesindeki tüm servislerden yararlanabilmesi için çift kameralı 3G destekli cep telefonuna sahip olması gerekiyor.

Kullanıcılar, yurtiçinde ve yurtdışında, 3G dolaşım anlaşması yapmış tüm operatörlerin şebekelerinde 3G hizmetlerinden yararlanabilecek.

3G FOTO-GALERİ
3G'ye uyumlu Nokia, Samsung, LG, Sony Ericsson, GM

3G'de neler var?

3G'de görüntülü konuşma servisleriyle mesafe farkı olmaksızın görerek konuşma yapılabilecek. 3G, bunun yanı sıra, çok yüksek hızlarda internet erişimi imkanı da sunuyor. Böylece, aboneler diledikleri zaman 3G şebekesinin desteklendiği yerlerden yüksek hızlarda mobil bağlantı yaparak cep telefonundan kolayca internete bağlanabilecek.

3G aboneleri, cep telefonlarından televizyon izleyebilecek, müzik veya film indirebilecek ve online oyun oynayabilecek.

Hız farkı olmayacak

3G ihalesi sonucunda, 40 MHz'lik A tipi lisansı 358 milyon euro ile Turkcell, 35 MHz'lik B tipi lisansı 250 milyon euo ile Vodafone ve 30 MHz'lik C tipi lisansı 214 milyon euo ile Avea almıştı.

Bu lisanslar arasında sadece bant genişliği farkı bulunuyor. Ancak 3G'de bantlar arasında bir hız farkı bulunmuyor, hepsi teorik olarak saniyede 14,4 megabit hızıyla çalışıyor. Yani, A, B ve C bantlarının kalitesi aynı olduğunu için operatörlerin verdiği 3G hizmetinde hız açısından herhangi bir farklılık olmayacak çünkü operatörlerin aldıkları bant genişlikleri ile abone sayıları birbirine orantılı.

Türkiye'de mobil telekomünikasyon süreci

Türkiye'de mobil telekomünikasyon sektörünün ilk uygulamasını oluşturan 1G sistemleri üzerinden sadece ses hizmetleri sunulabilirken 2G sayısal sistemlerinde daha kaliteli ses hizmetlerinin yanı sıra SMS gibi basit veri hizmetleri de verilmeye başlandı.

Türkiye, 2,5G olarak adlandırılan geçiş döneminde ise mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanına kavuştu. Böylece veriye dayalı hizmet türlerinde artış yaşandı. Mobil telekomünikasyonun her neslinde ses hizmeti sunulabilirken, 3G, daha kaliteli ses hizmetinin yanında daha hızlı ve zengin içerikli veri iletişimine imkan sağlıyor.
 

3G TARİFELERİ

Turkcell'in 3G tarifesi
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, 3G kampanyasını açıkladı.

Turkcell'in 3G için hazırladığı yeni ürün ve servisler hakkında bilgi veren Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu en hızlı mobil internetin, en uygun fiyata Turkcell'de olacağını söyledi.

“Bugüne kadar sizi meraklandırdık, şimdi size merakınızı gidermenin en hızlı yolunu sunuyoruz” diyen Develioğlu, önce ADSL hızında her an her yerden internete bağlanma fırsatı sunan Turkcell 3G modem VINN hakkında bilgi vererek data paketlerini açıkladı.


İşte Turkcell'in 3G tarifesi:

3G Turkcell Tarifeleri

 

Avea'nın 3G tarifesi
Avea, 3G teknolojisiyle ilgili hedeflerini, çalışmalarını ve sunacağı hizmetlerini Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ve Avea Katma Değerli Servisler Direktörü Ceyda Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında tanıttı.

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany; "Türk Telekom Grubu olarak Türkiye'de 3G döneminin başlamasını heyecanla karşılıyoruz ve bu teknolojinin sunduğumuz yakınsama hizmetlerini tamamlayacağına inanıyoruz. Diğer teknolojilerde olduğu gibi 3G'de de Türk Telekom Grubu olarak öncü rolümüzü sürdüreceğiz ve değer katmaya devam edeceğiz." dedi.


Avea CEO'su Erkan Akdemir ise Avea'nın son dönemde gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarıyla şebekelerini 3G'ye hazır hale getirdiklerini ayrıca LTE'ye geçişe de hazır olduklarını belirtti.


Akdemir, "Bilgi toplumuna geçişte önemli rol üstleneceğine inandığımız 3G teknolojisini Avea'nın katma değerli ürün ve hizmetleriyle buluşturarak müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz. Böylece müşterilerimiz cep telefonundan internete yüksek hızda erişebilecek, görüntülü konuşma servislerimiz ile mesafe farkı olmaksızın görüntülü konuşabilecek, sosyal ağlara cepten anında video gönderebilecek ve canlı TV izleyebilecek" dedi.


Hem bireysel hem de kurumsal müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerde Türk Telekom Grup sinerjisiyle farklılık yaratılacağına inandıklarını aktaran Akdemir; "3G teknolojisini, TTNET WiFi'dan IPTV'ye, Türk Telekom'un Videofon servislerine kadar birçok ürün ve hizmeti yakınsayarak zengin içerikle müşterilerimizle buluşturacağız. İşte bu doğrultuda Mobil İnternet paketi alan Avea aboneleri 81 ildeki 4300 TTNET WiFi noktasında, WiFi uyumlu cep telefonlarıyla mobil internet hizmetinden yararlanabilecek" dedi.


Akdemir sözlerine şöyle devam etti: "Grubumuzun yakınsama stratejisi çerçevesinde, Avea olarak grup şirketlerimizle gerçekleştireceğimiz işbirlikleri sayesinde önümüzdeki dönemde de müşterilerimize sunacağımız katma değerli ürün ve hizmetlerimizle onların gündelik yaşamını kolaylaştırıp hayatlarına keyif katmayı sürdüreceğiz."


ABONELER NE KAZANACAK?

3G'ye geçen Avea aboneleri mevcut ses tarifelerini, aynı koşullar ile kullanmaya devam edecekler.

Görüntülü konuşmanın bedeli dakikası 10 Kr/1 Kontör olacak.

Abonelere 30 Temmuz - 31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz görüntülü konuşma imkanı sağlanacak.

Aboneler, 5 TL'den başlayan paketler ile sınırsız TV izleyebilecek veya izledikçe ödeyecek.

Seçİzle hizmeti ile Avea aboneleri diledikleri dizi, film, belgesel yada müzik kliplerini cep telefonlarına 18 SMS / 3.5 TL'den başlayan fiyatlarla cep telefonlarına indirebilecek ya da indirmeden anında izleyebilecekler.

Müzikİndir hizmeti kapsamında, 3G aboneleri 100 binden fazla yerli ve yabancı şarkıyı 2009 sonuna dek ücretsiz olarak ister cep telefonlarına, ister bilgisayarına indirebilecek.

Tek bir numarayla birçok servise anında erişim sağlayan Video portal hizmeti çerçevesinde ise aboneler, 9080'i görüntülü arayarak menülerden diledikleri servise dakikası sadece 10 Kr/1 Kontör'e ulaşabilecek.

3 aylık kampanya süresi boyunca internet paketleri mevcut fiyatlardan, ancak daha yüksek kapasite ile sunulacak. Aboneler cepte internet için; 100 MB'lik paketten 8 TL/49 kontör'e, 2GB'lik paketten ise 35 TL/199 kontöre faydalanabilecek.

Yine bu kampanya süresince bilgisayardan mobil internete erişimde ise 35 TL'ye 1GB yerine 2GB, 55TL'ye ise 4 GB yerine 6GB kapasite sunulacak.

İlk 3 ay içerisinde 12 ay boyunca Avea Internet Paketi'ne üye olan abonelere USB Modem ve ayda 600 dakika TTNET WiFi hediye edilecek.


Avea 3. Göz
Avea 3G'nin uygulamaya başlanmasıyla fiziksel dünya ile mobil dünyayı bir noktada buluşturacak. Avea 3G aboneleri, 3. Göz hizmeti ile video arama özelliği olan telefonlarının kamerasını gazete, dergi, billboard ya da bir broşür üzerindeki ilanlara yönelterek başlatacakları görüntülü arama ile ilanda görünen ürün ile ilgili video kaydı anında abonenin telefonunda görüntüleyebilecekler. İlanların yanı sıra aboneler, gazetelerdeki haberler ile de görüntülü iletişim başlatıp detaylı bilgi alabilecek. Avea 3G aboneleri 30 Temmuz itibarıyla http://www.avea.com.tr/3uncuGoz adresini ziyaret ederek Avea 3.Göz deneyimini yaşayabilecekler.


Avea'nın 3G Paketleri:


* 3G Hoşgeldin Paketi:

o Ayda 7 TL karşılığında

o 30 dakika heryöne ücretsiz görüntülü konuşma

o 1 saat ücretsiz Mobilvizyon

o 100MB data

o Seçİzle: 1 içerik


* 3G Standart Paket:

o Ayda 17 TL karşılığında

o 60 dakika heryöne ücretsiz görüntülü konuş

o 3 saat ücretsiz Mobilvizyon

o 250MB data

o Seçİzle: 2 içerik


* 3G Süper Paket:

o Ayda 27 TL karşılığında

o 150 dakika heryöne ücretsiz görüntülü konuş

o 5 saat ücretsiz Mobilvizyon

o 500MB data

o Seçİzle: 3 içerik

Vodafone, 3G tarifesi

Vodafone3G servisleri için uygulayacağı fiyat tarifesini açıkladı.

Vodafone'dan yapılan yazılı açıklamada, abonelerin, 1 GB'lık internet paketinden 30 liraya veya 175 kontöre faydalanabilecekleri, 3 GB'lık internet paketini ise faturalı hat sahibi abonelerin aylık 50 liraya kullanabilecekleri belirtildi.

Açıklamada, 5 Ağustos itibariyle 50 liraya 3 GB'lık internet kullanımı sunan internet paketinin, 45 liraya 5 GB kullanım olanağı sağlar hale getirileceği kaydedildi.

Daha az yoğunlukta internet kullanmayı tercih eden faturalı ve ön ödemeli hat sahibi abonelerin, her 100 ve 150 KB'lık kullanım için sırasıyla 9 kuruş ve 1 kontör ile ücretlendirileceği kaydedilen açıklamaya göre, standart tarifede günlük ücretlendirme, kullanım miktarı ne olursa olsun 5 lira/35 kontörü aşmayacak.

Aboneler, standart tarifedeki bu limitsiz kullanım olanağına ek olarak, yine 5 lira/35 kontör karşılığında Günlük Limitsiz pakete kayıt olabilecek ve 7.2 Mbps hızında istedikleri her yerden internete sınırsız erişim sağlayabilecek.

Düzenli internet kullanıcıları için sunulan aylık 250 MB'lik paket ise 10 lira/70 kontörden fiyatlandırılacak. Internet paketinin limiti aşıldığında her 100 MB'lık internet kullanımı 5 lira ile ücretlendirilecek. Yine Fatura Stop özelliğiyle aboneler aylık paket ücreti de dahil toplam 100 liralık ya da 700 kontörlük harcamaya ulaştıklarında o ay için başka herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Açıklamada, Vodafone3G hizmetlerinde görüntülü konuşmalar için ilave ücret alınmayacağı ve görüntülü konuşmaların normal konuşmalarla aynı fiyata sahip olacağı da belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte 3G Hizmetleri ve Tarifeleri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.