Bu sabah 'akıllı' telefonların aklı karıştı

Seçim nedeniyle değiştirilen yaz saati uygulamasının sona erme tarihi 'akıllı' telefonların aklını karıştırdı. Bu sabah birçok telefon otomatik olarak saatleri 1 saat geri aldı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bu sabah akıllı telefonların aklı karıştı

Yaz saati uygulamasının sona ermesi nedeniyle normal takvime göre 25 Ekim saat 04.00'te bir saat geri alınacak olan saatler, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım'a ertelendi. Oy sayımında gün ışığından faydalanmak için böyle bir uygulamaya imza atan Bakanlar Kurulu'nun kararı hemen hemen her basın kuruluşunda yer aldı ancak akıllı telefonların bu durumdan haberi olmadı.

Çalışanlar işlerine geç gitti

Bu sabah akıllı telefonlarına güvenerek alarm kuran birçok vatandaş gece saat 04.00'te 1 saat geri alınan sistem saatleri nedeniyle mağduriyet yaşadı. Pazar günü mesaisi olan çalışanlar işyerlerine 1 saat gecikmeli ulaşabildi. Üstelik sadece akıllı telefonlar değil, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar da saati otomatik olarak 1 saat geri aldı.

Otomatik saat ayarını kapatmak da işe yaramadı

Öte yandan birçok kullanıcı, daha önce akıllı telefonların böyle bir sorun yaşayabileceği uyarısını dikkate alarak telefonlarının otomatik saat ayarlaması özelliğini kapattığını ancak buna rağmen telefonlarının yine de saati geri aldığını vurguladı. Konuyla ilgili henüz cep telefonu operatörlerinden de bir açıklama yapılmadı.

BTK'dan vatandaşlara uyarı

Bilgi Teknolojileri ve İletşim Kurumu (BTK), saatlerin bugün yerine 8 Kasım'dan itibaren bir saat geri alınacağını hatırlatarak, vatandaşların mağdur olmaması için akıllı telefon ve bilgisayarlar başta olmak üzere elektronik cihazlarda gerekli saat ayarlamalarının yapılması gerektiğini bildirdi. BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin düzenlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, bugün yerine 8 Kasım Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınacağı anımsatıldı.

"İşletmeciler gereken önlemleri alsın"

Akıllı telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda saatini otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunduğu için vatandaşların mağdur olmaması bakımından elektronik cihazlarda gerekli saat ayarlamaları yapmalarının yararlı olacağı ifade edildi. Elektronik haberleşme sektöründe (GSM, İnternet, sabit telefon, uydu hizmetleri) faaliyet gösteren işletmecilerin sunduğu faturalandırma, tarife paketlerinin yürürlüğe gireceği zaman, taahhütlerin başlangıç ve bitiş tarihleri, avantajlı servisler gibi hususlar da karışıklığa ve mağduriyete sebep olunmaması için işletmecilerin gereken önlemleri alması gerektiği belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu sabah 'akıllı' telefonların aklı karıştı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.