Dünyanın En Büyük 'Elmas'ı!

Avustralya'da şimdiye kadarki en iri pembe elmas bulundu. 12,76 karatlık ham elmas, yaklaşık 15 mm çapında, yani bir fındık büyüklüğünde.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
dünyanın en büyük elması!

Pembe elmaslar ender bulunan bir tür. Madencilik devi Rio Tinto, Argyle madeninden çıkarılan pembe elmasın ise Avustralya'da şimdiye dek bulunan benzerlerinden çok daha iri olduğunu kaydediyor.

Ülkenin batısındaki Kimberly'de bulunan elmasın değeri milyonlarla ifade ediliyor.
Elmasa kesin bir değer biçilmesi ise Perth'te kesilip cilalanması sonrasında mümkün olacak.
Bu işlemin tamamlanmasının 10 gün kadar süreceği açıklandı. Daha sonra elmas uluslararası uzmanlar tarafından renk ve parlaklığına göre sınıflandırılacak.
'Argyle Pembe Jübile' adı verilen elmas New York ve Hong Kong gibi merkezlerde sergilendikten sonra bu yıl içinde satışa çıkarılacak.

Dünyada az sayıda bulunan pembe elmasların yüzde 90'ından fazlası Argyle madeninden çıkarıldı.
Açık pembe elmasın Tanzanya'da bulunup İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in taç giyme töreninde taktığı broş haline getirilen Williamson pembe elmasına benzediği belirtiliyor.
Rio Tinto şirketi pembe elmas sorumlusu Josephine Johnson, madenden 26 yıldır ilk kez böyle bir elmas çıkardıklarını kaydederek "bunun gibisi bir daha gelmeyebilir" dedi.
2010 yılında ise 24,78 karatlık rekor boyutlarda bir koyu pembe elmas 46 milyon dolara satılarak, tarihin en yüksek fiyat bulan mücevheri olmuştu.

BBC Türkçe

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünyanın En Büyük 'Elmas'ı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.