Bilim insanları, Neptün’ün 14. uydusunun varlığını teyit etti

Hubble uzay teleskopunun görüntülerini inceleyen bilim insanları, Neptün’ün 14. uydusunun varlığını doğruladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bilim insanları, neptün’ün 14. uydusunun varlığını teyit etti

Buz devinin en küçük uydusunun çapının 35 kilometre olduğu belirtildi. Bilim insanları uyduya mitolojik varlık Hippocampus adını verdi. Eski Yunan efsanesine göre, bu yarı at yarı balık varlıklar, Yunan deniz tanrısı Poseidon’un (Romalılarda Neptün) arabasını çekiyordu.

 

Araştırmacılar, Hippocampus’un Neptün’ün iç uydusu Proteus’un bir kuyruklu yıldızla çarpışması sonucu oluşan bir parçası olduğunu düşünüyor.

Hubble teleskopuyla 2013 yılında çekilen görüntülerde küçük bir uydunun varlığını keşfeden gökbilimciler, ancak şimdi, uzay nesnesinin özellikleri ve kaynağını anlayabildikten sonra keşiflerini teyit edebildi.

Hippocampus, Neptün’den en uzak yedinci uydu ve ondan yaklaşık 105.250 km uzaklıkta bulunuyor. Neptün’ün etrafındaki dönüşünü  23 saatte tamamlıyor.

Araştırmacılar, Hippocampus’un Neptün’ün en büyük ikinci uydusu olan Proteus’un bir parçası olduğunu ve bir kuyruklu yıldızla çarpışması sonucu oluştuğunu düşünüyor. Proteus’un yüzeyindeki büyük bir darbe kraterinin varlığı da bu teoriyi destekliyor.  Bu iki nesnenin yörüngelerini sadece 12 bin km’lik bir mesafe ayırıyor.

 

Bilim insanları, Neptün’ün yörüngesinde Hippocampus’tan daha küçük uyduların olma ihtimalini de dışlamıyor. Araştırmacılar, birkaç yıl içinde Hubble’ın yerini alacak James Webb uzay teleskopunun bunu çözmeye yardımcı olacağını belirtiyor.   

 

 

Kaynak: Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bilim insanları, Neptün’ün 14. uydusunun varlığını teyit etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.