‘Optik Cımbız’ Nobel Fizik Ödülü Kazandırdı

İsviçre Kraliyet Akademisi tarafından verilen Nobel Fizik Ödülü ABD, Kanada ve Fransa’dan lazer alanında çalışan üç bilimadamının oldu.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
‘optik cımbız’ nobel fizik ödülü kazandırdı

New Jersey Bell Laboratuvarları’ndan 96 yaşındaki Arthur Ashkin, Nobel rekorlar kitabına da en yaşlı Nobel sahibi olarak girdi.

Kanada Waterloo Üniversitesi’nden Donna Strickland son üç yıldır Nobel kazanan ilk ve fizik dalında Nobel kazanan üçüncü kadın oldu.

Ecole Polytechnique ve Michigan Üniversitesi’nden Fransız Gerard Mourou de ödül kazanan bir diğer isim.

Üç bilimadamı 1,01 milyon dolarlık ödülü paylaşacak. Akademi’ye göre ödülün yarısını Ashkin alacak, kalan yarısını ise Mourou ve Strickland paylaşacak.

İsviçre Kraliyet Akademisi’ne göre, Ashkin’in geliştirdiği virüs gibi küçük partikülleri onlara zarar vermeden yakalamayı başaran “optik cımbız” bilim-kurguyu gerçeğe dönüştüren bir buluş.

Nobel Komitesi Üyesi David Haviland, “optik cımbızın” küçük güç unsurlarının bireysel moleküller ve küçük nesneler üzerindeki etkisini ölçmede, kas dokusunun nasıl işlediğini, kas dokularının arkasındaki motor moleküllerin hangileri olduğunu anlamaya yaradığı için biyolojinin en ilgi çekici konuları arasında yer aldığını söylüyor.

Strickland ve Mourou da lazerle göz ameliyatı gibi endüstriyel ve tıbbi uygulama alanı geniş, kısa ve yoğun lazer titreşimini geliştirmeye yardımcı oldu. Akademi, iki bilimadamının konuyla ilgili 1985 tarihli makalesinin devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

Fizik alanında Nobel alan üçüncü kadın

Strickland ise fizik alanında 1963’ten bu yana ödül alan ilk kadın oldu. 1963’te Maria Goeppert-Mayer, 1903’te Marie Curie bu dalda Nobel Ödülü almıştı.

Nobel Kimya Ödülü Çarşamba günü, Nobel Barış Ödülü’yse Cuma günü sahiplerini bulacak. Teknik olarak Nobel Ödülü sayılmayan Ekonomi ödülüyse 8 Ekim’de verilecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Optik Cımbız’ Nobel Fizik Ödülü Kazandırdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.