Bilim adamları şokta! 1.5 milyar ışık yılı uzaktan sinyal!

Bilim adamları, 1.5 milyar ışık yılı uzaktan tekrarlanan radyo sinyallerinin geldiğini tespit ettiler.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bilim adamları şokta! 1.5 milyar ışık yılı uzaktan sinyal!

Bilim adamları, tarihte ikincisi olan, uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyallerini tespit ettiler. Her ikisi de gizemlerini derinleştiriyor ve nihayetinde milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksideki sinyallerin neyin tetiklediğini anlamak için potansiyel bir fırsat sunuyor.

BBC’de yer alan habere göre, Kanada’daki British Columbia Üniversitesinden bilim adamları, yaklaşık 1,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir kaynaktan gelen radyo sinyalleri saptadı. Sinyallerin, Okanagan Vadisi’ndeki CHIME (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) isimli radyo teleskobuyla tespit edildiği belirtildi.

Hızlı radyo sinyallerinin patlayan yıldızlardan uzaylılardan gelen yayınlara kadar her şeyin sonucu olduğu tahmin ediliyor. Fakat sinyaller gelebilecekleri yer hakkında, çok az kanıt sunuyor.

Yanıp sönme sadece bir milisaniye sürüyor

Muhtemelen yeni patlamalardan en heyecan verici olanı, bilim adamlarının görünüşte aynı yerden altı kez tekrar ettiğini gördükleridir. Şimdiye kadar tespit edilen 60'tan fazla hızlı radyo patlamasından sadece bir tanesi tekrar etti.

Hızlı ve tekrarlı radyo sinyalleri hakkında açıklamada bulunan yetkililer, “Bunun birçok sebebi olabilir. Bir yıldızın patlamasından uzaylılara kadar birçok sebebi olabilir. Fakat elimizdeki verilerle şu anda bunun gizemi korunuyor” dedi. Ses dalgalarının sadece bir milisaniye sürdüğünü açıklayan yetkililer bunun güneşin 12 ayda ürettiği enerjiye denk olduğunu vurguladı. Yetkililer henüz bir cevaba ulaşmanın zor olduğunu duyururken, gökyüzünün aynı noktasında (yani yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzakta) birkaç ay içerisinde 6 kez radyo sinyali geldiğini açıkladı. Frekansların farklı zamanlarda tekrarlanmasının sebeplerinden birinin süpernovada yaşanan patlama olabileceğini duyurdu.

Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007’de Avustralya’daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti. Yetkililer bu güne kadar tespit edilen radyo dalgalarından sadece birinin tekrar ettiğini dile getirdi.

CHIME isimli sistem, 100 metre uzunluğunda 4 adet yarı silindir antenden oluşuyor. Bu teknoloji her gün gökyüzünü analiz ederek ses dalgalarını algılıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bilim adamları şokta! 1.5 milyar ışık yılı uzaktan sinyal!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.